[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 06. 08. 2021   Meniny má Jozefína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Úmrtie: Zomrel významný americký slavista jezuita Gerald Sabo
P:3, 29. 10. 2020 07:16, ZAH

USA 29. októbra (RV) Vo veku 75 rokov zomrel 24. októbra v USA v University Heights (Ohio) páter Gerald J. Sabo, jezuitský kňaz a profesor slovanských jazykov a literatúry na John Carroll University. Slovenskú, ruskú a východoeurópsku literatúru vyučoval štyri desiatky rokov a ako pedagóg dokázal získavať študentov pre svoj predmet príťažlivým osobným štýlom.

S doktorátom z východoeurópskych jazykov z Yale University patril prof. Gerald Sabo SJ medzi špičkové osobnosti vo svojom odbore. Odborné kvality sa v ňom spájali s ľudskou komunikatívnosťou a rehoľným zasvätením. Pre všetkých bol známy ako Father Jerry.

Gerald J. Sabo sa narodil 16. júna 1945 v Bridgeporte, v štáte Connecticut v rodine slovenských prisťahovalcov Jána Saba a Márie, rodenej Rechtoríkovej. Boli gréckokatolíci, pôvodom z Močarian pri Michalovciach.

Do rehole Spoločnosti Ježišovej vstúpil Gerald ako 24-ročný, už ako držiteľ bakalárskeho titulu z ruského jazyka a literatúry z Fairfield University. Teológiu vyštudoval na Weston Jesuit School of Theology v Cambridge v Massachusetts, ktorá je dnes súčasťou Boston College.

Na Yale University v New Haven (Connecticut) získal Gerald Sabo v roku 1978 doktorát zo slovanských jazykov a literatúry. Ako člen jezuitskej provincie New England prijal kňazstvo 21. júna 1980 a v roku 1988 zložil posledné rehoľné sľuby.

Akademické pôsobenie rozvinul páter Gerald Sabo najprv v štáte Massachusetts v rokoch 1978-1981 ako profesor (Honors Program) na Boston College a v roku 1980 profesor na College of the Holy Cross. Od roku 1981 dostal dlhodobé rehoľné poslanie vyučovať na John Carroll University v štáte Ohio a z jezuitskej provincie New England bol preradený do provincie Detroit.

Silným motívom k presunu na nové pôsobisko bola pre prof. Saba aj významná prítomnosť slovenského obyvateľstva v tejto oblasti. Jezuitská univerzita Johna Carrolla v Ohiu je jednou z celkovo len dvoch univerzít v USA, kde sa slovenčina vyučuje ako riadny kurz prvého cyklu štúdia. V tejto misii strávil páter Jerry štyri desaťročia plodného akademického, pedagogického, ako aj duchovného a spoločenského života. V rokoch 2007-2013 bol zároveň aj rektorom miestnej jezuitskej komunity. Minulý rok oslávil 50. výročie rehoľného života.

Publikačnú činnosť P. Geralda Saba zhŕňa internetová stránka John Carroll University. Jednou z jeho hlavných publikácií je tzv. diplomatické vydanie (dokumentárne verné faksimile) básnického diela Hugolína Gavloviča Valaská škola spolu s komentárom. Táto publikácia získala v roku 1990 prvú cenu Slovak Studies Association Award.

V 90. rokoch páter Gerald Sabo pravidelne navštevoval Slovensko. Prichádzal vždy v letných mesiacoch kvôli akvizícii odborných publikácií, upevňovaniu kontaktov s jezuitmi a so slovenskou kultúrou. Na pôde USA postupne vybudoval rozsiahly knižný fond slovenskej a slavistickej literatúry, ktorý sa nachádza v budove Schell House. Často pomáhal slovenským bádateľom prísť do USA a sprevádzal ich v ich projektoch.

V oficiálnom nekrológu s podpisom sócia Jezuitskej provincie Midwest P. Glenna Chuna SJ, ktorého autormi sú rehoľní spolubratia John Moriconi SJ, Larry Ober SJ a Mike Vincent SJ, čítame aj toto svedectvo:

„Svojou prítomnosťou v posluchárni a množstvom svojich historiek Jerry priťahoval mysle svojich študentov, keď vyučoval slovenskú, ruskú a východoeurópsku literatúru v prekladoch.

Miloval vyučovanie a mnoho študentov si zvolilo jeho kurzy nie tak kvôli samotnému predmetu, ako skôr preto, že ich učil on, očarení svojím profesorom a jeho sarkastickým dôvtipom a predsa ľahko sledovateľným štýlom.

Jeden zo študentov poznamenal: „Je to úžasný človek a profesor a zdá sa byť prísny, no v skutočnosti nie je a veľmi mu záleží na študentoch“. Iný sa zase vyjadril takto: „Prezradím vám tajomstvo: on chce aby ste uspeli“.

V čase pred svojou smrťou Jerry okrem bežnej vyučovacej náplne pracoval na dejinách slovenskej literatúry 40-tych rokov 19. storočia, z veľkej časti náboženského charakteru.“

Páter Gerald Sabo zomrel náhle 24. októbra v University Heights. Posledná rozlúčka s ním bude v štvrtok 29. októbra pri svätej omši o 10.30 miestneho času (na Slovensku 15:30) v miestnom farskom kostole Gesu Parish na Miramar Blvd. Obrad bude možné sledovať v priamom prenose cez videostríming.

Telesné pozostatky budú uložené na cintoríne All Saints v Northfielde, Ohio.

( TK KBS, RV, jb, rp; pz ) 20201029018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]