[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 11. 2020   Meniny má Kornel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcidiecézna charita Praha vybavila domovy prístrojmi na COVID-19
P:3, 27. 10. 2020 13:49, ZAHPraha 27. októbra (TK KBS) Arcidiecézne charita Praha vybavila všetky svoje domovy testovacími prístrojmi na COVID-19. Rýchle odhalenie nákazy spolu s ďalšími opatreniami pomôžu zastaviť šírenie vírusu v zraniteľnej skupine osôb. "Stratégia usilujúca o nulový výskyt koronavírusu už nie je v súčasnej situácii uskutočniteľná. Museli sme prijať nový prístup," povedal Jaroslav Němec, riaditeľ Arcidiecéznej charity Praha, ktorá svojimi službami ročne pomôže viac ako 12 tisícom osôb.

Základom novej stratégie je včasné testovanie priamo v charitných domovoch. "Koronavírus sa vyznačuje vysokou kontagiozitou. Preto je nutné, aby sme sa o nákaze dozvedeli čo najskôr. Na výsledky testu z laboratória sa čaká aj niekoľko dní. My potrebujeme výsledok okamžite, aby sme mohli reagovať," vysvetľuje Jaroslav Němec.

Arcidiecézna charita Praha preto vďaka novému dotačnému systému českého ministerstva práce a sociálnych vecí v súvislosti s COVID-19, zaobstarala pre svoje domovy testovacie prístroje a testovacie sady, ktoré zisťujú prítomnosť vírusu v tele pomocou výterov nosohltana. Ide o dva typy antigénnych certifikovaných analyzátorov z Južnej Kórey, ktoré Charita zakúpila od českých dodávateľov. Dodávatelia overili funkčnosť testovania v sociálnych službách a zdravotníckych zariadeniach v Juhomoravskom kraji.

Prístroje môžu obsluhovať iba zdravotné sestry, ktoré prešli príslušným zaškolením od výrobcu. "Výhodou je, že medzi zamestnancami našich domovov sú aj zdravotné sestry a nie sme teda odkázaní na niekoho ďalšieho. Výsledky máme k dispozícii do pol hodiny. Ak sa nákaza preukáže, vždy musí nasledovať testovanie PCR testom," hovorí Jaroslav Němec.

Pilotné testovanie sa začalo minulý týždeň pod dohľadom školiteľa v riaditeľstve Charity a v jednom z domovov. "Už skúšobná prevádzka potvrdila, že sme sa vydali správnym smerom," hovorí Jaroslav Němec. "Jedna osoba bola pozitívna, čo následne preukázal aj oficiálny test. Otestovali sme potom všetkých na pracovisku, s ktorými bola v kontakte. Vylúčili sme ďalšie šírenie vírusu."

Testovacie prístroje dávajú Arcidiecéznej charite Praha možnosť otestovať nielen pracovníkov a klientov, ktorí zaznamenali príznaky ochorenia, ale tiež si overiť negativitu u nových zamestnancov a dobrovoľníkov.

Testovanie nie je jedinou obranou proti šíreniu koronavírusy. Kľúčová je možnosť izolovať pozitívne testovaných. Každá pobytová sociálna služba preto vyčlenila priestory, v ktorých sa budú zdržiavať pozitívne testovaní používatelia, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu.

Charitní pracovníci a klienti naďalej dodržiavajú prísne hygienické opatrenia a konajú v súlade s vládnymi nariadeniami. Organizácia nakúpila dostatok ochranných pomôcok, v tomto okamihu je dobre zaistená. Je zrejmé, že finančných prostriedkov na ochranné pomôcky bude treba stále viac.

Pri pracovníkoch, ktorí môžu pracovať z domu, pristupuje Charita k home office. Z povahy jej činnosti je to však možné len vo veľmi obmedzenej miere. "Podstata práce Charity spočíva v osobnom kontakte a v starostlivosti o potrebného človeka. Naša práca nie je možná na diaľku. Preto situácia vyžaduje zodpovedný prístup každého z nás, "uzatvára Jaroslav Němec.( TK KBS, cz, rp; pz ) 20201027028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]