[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prešovský arcibiskup Babjak: Buďme vynaliezaví a pozitívne naladení
P:3, 27. 10. 2020 08:06, DOM

Prešov 27. októbra (TK KBS) Prešovský arcibiskup Ján Babjak SJ vyzval kňazov a veriacich, aby boli v tomto čase vynaliezaví a pozitívne naladení. “Lebo aj pri tých mnohých obmedzeniach môžeme veľa čerpať z pokladov spásy. Nešírme paniku a strach z rôznych konšpirácií, ale radosť a pokoj, ktorý nám ponúka viera. Takýto pozitívny postoj chce od nás v tomto čase náš Pán Ježiš Kristus,” uviedol vladyka Babjak vo svojom príhovore, ktorý zverejnili na webovej stránke prešovského arcibiskupstva.

Zároveň konštatoval, že záver mariánskeho mesiaca októbra prežije väčšina z nás doma. “Využime tento čas na upevnenie jednoty a lásky v našich rodinách. Boh aj v tejto ťažkej situácii má pre nás dostatok darov a milostí, ktorými nás túži obdarovať,” zdôraznil. Veriacich vyzval, aby venovali denne čas spoločnej modlitbe posvätného ruženca. “Stíšenie sa celej rodiny s ružencom v ruke iste prinesie každému modliacemu sa pokoj do srdca i do duše. Veď modlitba s Presvätou Bohorodičkou je balzam na dušu človeka a ten hojivý balzam dnes všetci potrebujeme,” povedal.

 

Nebezpečnejšou, ako pandémia vírusu Covid-19 je podľa vladyku Babjaka pandémia hriechu. “Preto si chráňme všetkými odporúčanými hygienickými opatreniami zdravie tela, ale pokáním, sviatosťou zmierenia, modlitbou a pôstom si chráňme predovšetkým svoju dušu pred vírusom hriechu,” povedal s tým, že všetci slovenskí biskupi testovanie odporúčajú a vyzývajú veriacich, aby sa dali otestovať a tak, aby znížili možnosť šírenia tejto nebezpečnej choroby.

Blíži sa spomienka na našich zosnulých. “Aj my, gréckokatolíci, sa na začiatku novembra modlíme za našich zomrelých. Biskupi Slovenska dostali od Apoštolskej penitenciárie z Ríma usmernenie a dovolenie, že plnomocné odpustky, ktoré veriaci môžu obvykle získavať v prvých novembrových dňoch a obetovať ich za duše v očistci, bude teraz kvôli pandémii Covid-19 možné získať počas celého mesiaca november. Preto vám odporúčam zvoliť si návštevu cintorína v čo najmenej nebezpečnom čase, radšej neskôr, než v prvé novembrové dni. Tí, ktorí by prípadne nemohli z objektívne známych príčin ísť na cintorín, môžu tak v tomto čase urobiť pred obrazom či ikonou Pána Ježiša a Preblahoslavenej Panny Márie,” povedal prešovský arcibiskup metropolita. Zároveň vyzval kňazov, aby boli veriacim k dispozícii vysluhovaním sviatosti zmierenia pri dodržaní všetkých potrebných hygienických opatrení. “Vyspovedajte všetkých, ktorí chcú pomôcť svojej duši, ale aj dušiam v očistci,” dodal.

 

Mnohí dnes podľa Jána Babjaka kritizujú predstaviteľov štátu a vinia ich za túto situáciu. “Nepridávajme sa ku kritizovaniu a k osočovaniu, ale naopak, využime čas na konanie dobra, zmýšľajme pozitívne, lebo je to čas milostivý pre nás. Skúsme sa preto radšej zamerať na to, čo nám Pán aj v tomto čase ponúka pre naše dobro. A je toho veľa. Objavme to najmä cez spoločnú modlitbu v rodine, cez pôst a dobré skutky, napr. aj také, že povzbudíme starých a chorých, že im zatelefonujeme a pomodlíme sa za nich. Čítajme Sväté písmo, lebo Božie slovo je vždy povzbudením pre každého z nás. V tomto čase si môžeme dať mnohé veci do poriadku, lebo v tom každodennom zhone nemáme na to čas,” vyzval prešovský arcibiskup metropolita.

( TK KBS, rp; pz ) 20201027018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]