[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 26. 01. 2022   Meniny má Tamara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Európske katolícke sociálne dni 2022
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Dvojitý príkaz lásky, od ktorého závisí naša spása
P:3, 26. 10. 2020 09:30, ZAH

Vatikán 26. októbra (RV) Na vatikánskom námestí sa zhromaždilo na poludnie niekoľko stoviek veriacich. Pred modlitbou Anjel Pána sa im Svätý Otec prihovoril z okna Apoštolského paláca týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V dnešnej evanjeliovej stati (porov. Mt 22,34-40) sa učiteľ zákona pýta Ježiša, ktoré prikázanie je najväčšie (porov. v. 36), čiže ktoré prikázanie je hlavné v celom Božom Zákone. Ježiš odpovedá jednoducho: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou“ (v. 37). A vzápätí dodá: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého“ (v. 39).

Ježišova odpoveď preberá a spája dva základné príkazy, ktoré dal Boh svojmu ľudu skrze Mojžiša (porov. Dt 6,5; Lv 19,18). Tým prekonáva pascu, ktorú mu dotyčný nastražil, „aby ho pokúšal“ (v. 35). Ten, ktorý mu kladie otázku, sa ho totiž snaží zatiahnuť do dišputy odborníkov na Zákon o hierarchii prikázaní.

Ale Ježiš stanovuje dva kľúčové body pre veriacich všetkých čias, dva zásadne dôležité body pre náš život. Prvým je, že morálny a náboženský život sa nemôže zúžiť na úzkostlivú a silenú poslušnosť. Sú totiž ľudia, ktorí sa snažia plniť prikázania spôsobom upätým či sileným, no Ježiš nám dáva pochopiť, že morálny a náboženský život nemožno redukovať na úzkostlivú a silenú poslušnosť, ale jeho princípom musí byť láska.

Druhým kľúčovým bodom je, že láska musí byť nasmerovaná súčasne a neoddeliteľne voči Bohu i voči blížnemu. Toto je jedna zo základných novôt Ježišovho učenia a dáva nám porozumieť, že nejde o pravú lásku k Bohu, ak sa nevyjadruje v láske k blížnemu; a zároveň že láska k blížnemu nie je pravá, ak nečerpá zo vzťahu s Bohom.

Ježiš uzatvára svoju odpoveď týmito slovami: „Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci“ (v. 40). Znamená to, že všetky nariadenia, ktoré Pán dal svojmu ľudu, musia byť dané do vzťahu s láskou k Bohu a blížnemu. Všetky prikázania totiž slúžia na napĺňanie a prejavovanie tej dvojito nedeliteľnej lásky.

Láska k Bohu sa vyjadruje najmä v modlitbe, zvlášť v adorácii. Veľmi zanedbávame adorovanie Boha. Modlíme sa na poďakovanie, na vyprosenie niečoho..., ale zanedbávame adoráciu. A práve klaňanie sa Bohu je jadrom modlitby.

A láska k blížnemu, ktorá sa tiež volá bratská láska, znamená byť blízko, počúvať, podeliť sa, starať sa o druhého. Koľkokrát sa nemáme k tomu, aby sme druhého vypočuli, lebo nás nudí alebo nás oberá o čas, alebo aby sme ho sprevádzali v jeho bolestiach, v jeho skúškach... Vždy si ale nájdeme čas na klebety, vždy! Nemáme čas na potešovanie skľúčených, no na pletky máme času dosť. Dajme pozor! Apoštol Ján píše: „Kto nemiluje brata, ktorého vidí, nemôže milovať Boha, ktorého nevidí“ (1 Jn 4,20). Tu vidno jednotu týchto dvoch prikázaní.

V dnešnom Evanjeliu nám Ježiš opäť raz pomáha zájsť k životodarnému prýštiacemu prameňu Lásky. A tým prameňom je sám Boh, pre dokonalú lásku v zjednotení, ktoré nič a nikto nemôže rozdeliť. Toto zjednotenie je darom, o ktorý treba denne prosiť, ale tiež osobným úsilím, aby sa náš život nenechal zotročiť bôžikmi sveta. A previerkou našej cesty obrátenia a svätosti je vždy láska k blížnemu.

Toto je tou previerkou: ak hovorím „milujem Boha“, ale nemilujem blížneho, to nesedí. Testom toho, že milujem Boha je, že milujem blížneho. Pokým tu bude brat alebo sestra, voči ktorým si zatvoríme srdce, budeme ešte stále ďaleko od tých učeníkov, akými nás chce mať Ježiš. Ale jeho božské milosrdenstvo nám nedovoľuje strácať odvahu; práve naopak, volá nás každý deň nanovo dôsledne žiť podľa evanjelia.

Nech nám príhovor presvätej Panny Márie otvorí srdce pre to „najväčšie prikázanie“, dvojitý príkaz lásky, ktorý je zhrnutím celého Božieho Zákona a od ktorého závisí naša spása.“

Výzva proti násiliu v Nigérii

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania pápež František vyslovil výzvu na adresu Nigérie:

„S osobitnou obavou sledujem správy prichádzajúce z Nigérie o nedávnych násilných zrážkach medzi poriadkovými silami a niektorými mladými demonštrantmi. Modlime sa k Pánovi za stále vyhnutie sa akejkoľvek forme násilia a za vytrvalé úsilie o spoločenskú zhodu podporovaním spravodlivosti a spoločného dobra.“

( TK KBS, RV, bk, jb, rp; pz ) 20201026023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]