[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 06. 08. 2021   Meniny má Jozefína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Pápežskom Východnom Inštitúte v Ríme otvorili akademický rok
P:3, 21. 10. 2020 13:11, ZAH

Rím 21. októbra (TK KBS) V utorok otvorili nový akademický rok 2020/2021 na Pápežskom Východnom Inštitúte v Ríme (PIO - Pontificio Istituto Orientale). Vznik tohoto inštitútu sa datuje od roku 1917 a tak išlo v poradí už o stotretie otvorenie akademického roku.

Slávnosť sa začala tradične slávením svätej božskej liturgie v chráme svätého Antona Pustovníka pri Pápežskom Ruskom kolégiu známom aj ako Russicum. Tento rok jej predsedal vladyka Giorgio Demetrio Gallaro, titulárny arcibiskup Tricalský a sekretár Kongregácie pre východne cirkvi. Svätá liturgia bola slávená v gréckom jazyku. Koncelebrovali pri nej archimandrita Giovanni Xanthakis, prorektor Pápežského Gréckeho kolégia; David Na zar SJ, rektor Pápežského Východného Inštitútu ako aj ďalší kňazi. Liturgiu spevom doprevádzal chór z Exarchátneho monastiera Svätej Márie Grottaferattskej.

Na slávnosti sa zúčastnil aj kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi a Flavio Pace, podsekretár Kongregácie. Po liturgii pokračovalo otvorenie Akademického roka vo Veľkej aule na Pápežskom Východnom Inštitúte.

Keďže inštitút patrí medzi tri  vysoké školy na území Ríma ktoré spravujú jezuiti, na otvorení sa zúčastnili zástupcovia ostatných dvoch univerzít: rektor Pápežskej Univerzity Gregoriana ako aj rektor Pápežského Biblického Inštitútu. V úvode všetkých privítal krátkym slovom rektor PIO David Nazar SJ, a  poprial všetkým študentom veľa úspechov v nasledujúcom akademickom roku.

Po rektorovi sa ujal slova kardinál Sandri. Vo svojom príhovore poďakoval za službu vladykovi Cyrilovi Vasiľovi SJ, ktorý sa vrátil na Slovensko do Košickej eparchie ako Apoštolský administrátor sede plena. Zároveň prefekt Kongregácie pre východne cirkvi privítal nástupcu arcibiskupa Vasiľa. Poprial veľa úspechov nielen študentom, ale aj profesorom a celému vedeniu.

V akademickom roku 2020/2021 má Košická eparchia v Ríme dvoch študentov. Sú nimi Adrián Seman na Fakulte východných vied a Jozef Havrilčák na Fakulte východného kanonického práva.

Zdroj: TSKE / Jozef Havrilčák

( TK KBS, tske, jha, ml; pz ) 20201021030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]