[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ZKSM má 30 rokov, jeho víziou je naďalej podporovať vznik spoločenstiev
P:3, 19. 10. 2020 15:44, DOM

Bratislava 19. októbra (TK KBS) V týchto dňoch Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže oslavuje 30 rokov od svojho založenia. Hoci historické korene ZKSM siahajú až do 40. rokov minulého storočia, keď na podnet profesora Kolakoviča vznikali na Slovensku prvé spoločenstvá mladých ľudí, činnosť združenia sa inštitucionalizovala až po revolúcii, 17. októbra 1990, kedy vzniklo Laické apoštolské hnutie mládeže, 8. decembra toho istého roku rada hnutia schválila zmenu názvu na Hnutie kresťanských spoločenstiev mládeže.

Dnešnú podobu dostal názov združenia 16. januára 1999, kedy Celoslovenská rada schválila zmenu stanov a názvu hnutia na Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže. Pod týmto názvom funguje združenie dodnes, pričom aktuálne zastrešuje 259 spoločenstiev a spolu viac ako 8 tisíc členov.

ZKSM v tomto roku prešlo mnohými zmenami, avšak za kľúčové aj naďalej považuje pripomínanie si rokov, kedy spoločenstvá detí a mládeže vznikali, kedy sa bojovalo za vieru a napriek režimu pastorácia mládeže neustávala. „Kňazi hovorili, že basu majú v náplni práce,“ spomína na stretávanie sa mladých počas totality Vladimír Krčméry v podcaste Spolcast.

„Tábory, víkendovky, konferencie, semináre, projekty, ktoré ovplyvnili mnohé veci v cirkvi či spoločnosti a vychovali mnohé osobnosti. Veľká vďaka patrí tímom a ľuďom, ktorí organizáciu viedli, či už profesne alebo dobrovoľne,“ stručne hodnotí doterajšie fungovanie združenie súčasný predseda Eduard Filo.

Víziou združenia je naďalej podporovať vznik a rozvoj spoločenstiev mládeže. V tomto jubilejnom roku prinieslo pre svojich členov online nástroje, ktoré dopomôžu rozvoju spoločenstiev aj počas pandémie. Prelomovými v činnosti združenia sú e-learningy dostupné na www.ezksm.sk, webináre, online inšpiratívne stretnutia avizované na stránke www.zksm.sk a podcasty dostupné na www.spolcast.sk

„Prajem ZKSM odvahu a odhodlanie do ďalšieho obdobia a ako jedna z najväčších organizácií práce z mládežou na Slovensku nech sme prínosom pre rozvoj našej krajiny,“ želá celej organizácií a jej členom predseda Eduard Filo.

TK KBS informovala Monika Bendíková

( TK KBS, mbe, ml; pz ) 20201019033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23