[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 26. 01. 2022   Meniny má Tamara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Európske katolícke sociálne dni 2022
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi zvažujú spôsob, ako vyjsť v ústrety veriacim počas sviatkov
P:3, 13. 10. 2020 16:50, DOM

Bratislava 13. októbra (TK KBS) Uvažuje Konferencia biskupov Slovenska nad tým, čo by bolo možné urobiť, aby zvýšená mobilita obyvateľov v období sviatku Všetkých svätých nespôsobila ďalšie šírenie koronavírusu? Takáto a podobné otázky prišli do redakcie TK KBS: prinášame odpoveď hovorcu KBS Martina Kramaru.

„Vnímame, že v danej situácii je veľmi pravdepodobné, že bude potrebné požiadať ľudí, aby svoju mobilitu cez sviatky znížili. O presných návrhoch sme zatiaľ nehovorili.

Slovenskí biskupi však v tejto súvislosti rozmýšľajú osloviť aj Apoštolskú penitenciáriu v Ríme s prosbou o zváženie určitej úpravy podmienok pre získanie odpustkov pre zosnulých, vzhľadom na okolnosti pandémie. Teda, čo sa týka spôsobu, možno aj času, kedy sa odpustky dajú získať.

Súčasťou podmienok je teraz okrem svätej spovede, svätého prijímania, modlitby na úmysel Svätého Otca, aj návšteva cintorína alebo povedzme krypty či nejakého miesta, kde sú pochovaní zosnulí a modlitba za nich. Hoci, a to zdôrazňujem, nemusí to byť priamo miesto pochovania danej osoby, za ktorú sa veriaci človek modlí.

Je to na v podstate k dispozícii týždeň po sviatku Všetkých svätých. No ale z pochopiteľných dôvodov ľudia chcú zájsť na dané konkrétne miesto, kde majú pochovaných zosnulých.

Ak by sa pandemická situácia zhoršovala, iste ľuďom ešte intenzívnejšie pripomenieme, že pre duchovný úžitok zosnulých nemusia cestovať priamo k hrobom a nemusia to robiť všetci naraz cez jeden víkend. A biskupi zvažujú, že sa možno pokúsia hľadať aj cestu eventuálnej úpravy podmienok získania odpustkov pre zosnulých prostredníctvom Apoštolskej penitenciárie."

-

Katolícka cirkev si v novembri pripomenie dva významné sviatky. Prvým je Slávnosť všetkých svätých (1. november). Druhým významným dňom je Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky (2. novembra).

-

Na otázku, či KBS dostala nejakú odpoveď alebo reakciu na list, ktorý Mons. Stanislav Zvolenský včera zaslal predsedovi vlády so žiadosťou o prehodnotenie plošného zákazu bohoslužieb, hovorca KBS odpovedal:

"Pán arcibiskup zatiaľ reakciu nedostal. Po včerajšej videokonferencii so slovenskými otcami biskupmi sa rozhodol napísať aj ministrom vlády SR a požiadať ich v tejto veci o pomoc. Dnes sme jeho listy doručili na podateľne všetkých ministerstiev."

K správe bolo vydané AUDIO

( TK KBS, mk, ml; pz ) 20201013033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]