[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviečka za nenarodené deti sa prvýkrát rozbieha v susednom Rakúsku
P:3, 12. 10. 2020 17:08, ZAH

Rakúsko 12. októbra (TK KBS) V týchto dňoch sa po prvý raz rozbieha Sviečka za nenarodené deti už aj v Rakúsku. U našich susedov slúži ako diakon profesor Pavol Tománek. Myšlienka ochrany počatého života mu je veľmi blízka. Už niekoľko mesiacov pred kampaňou intenzívne komunikoval a spolupracoval s Fórom života, aby pripravil podobnú akciu.

- Sviečka za nenarodené deti na Slovensku funguje už 18 rokov. Čo vás viedlo k tomu, aby ste túto myšlienku realizovali aj v Rakúsku?

„Bol to môj osobný život a skúsenosť. Mal som byť totiž potratený, pretože som bol v poradí už tretie dieťa. Naviac, lekári tvrdili, že sa narodím s postihnutím… Vždy som mal radosť z tehotných žien, hoci som nevedel prečo. Až keď mi mama povedala príbeh, ktorý nik dovtedy nepoznal, pochopil som túto svoju radosť. Začal som bojovať za tých, ktorí to sami ešte nedokážu.“

- Ako prebieha Sviečka v Rakúsku? Funguje to tak ako na Slovensku, že dobrovoľníci predávajú sviečky pred kostolmi?

“Ide o prvý rok, čo som danú akciu rozbehol. Sviečky som kupoval, lepil a roznášal po farnostiach sám alebo som posielal poštou. Na to som potreboval financie. Kamaráti mi pomohli, lebo im nie je cudzie bojovať za život. Dobrovoľníci? Možno budúci rok, zatiaľ je to skôr o mojich nočných prácach… Sviečky zostávajú v kostoloch a každý si môže zobrať. Kto chce, dá peniaze alebo pošle na účet, kto nechce, nedá."

- Ste v kontakte s biskupmi a s kňazmi, ako aj s veriacimi. Ako oni prijali Sviečku?

“Bez osobného kontaktu by to nešlo. Veľkú modlitbovú a osobnú podporu dostávam od biskupa Scharla z Viedne. Musím však povedať, že nie všetci kňazi prijali túto možnosť bojovať za život. Mnohí preto, lebo je to prvý rok, iní preto, lebo majú iný, liberálnejší, pohľad na život, najmä na život postihnutých… Ako keby spoločnosť nechcela postihnutých ľudí."

- Na Slovensku sa z registrovanej zbierky podporujú aj projekty konkrétnej pomoci a činnosť Fóra života. Rakúska Sviečka funguje na podobnom princípe? Aké projekty z nej podporujete?

"Všetky peniaze idú na účet St. Elisabeth Stiftung. Táto organizácia bude prerozdeľovať peniaze na konkrétne projekty konkrétnych prolife organizácií, na pomoc slobodným mamičkám, matkám, ktoré sa rozhodujú ísť na potrat, na pomoc mamičkám, ktoré sa rozhodli mať dieťa, no finančne to nezvládajú a pod. Ja som len hlasom všetkých detí, ktoré nevládzu ešte samy zakričať."

-

Zdroj: sviecka.forumzivota.sk / Elena Burešová

( TK KBS, sv, ebu, ml; pz ) 20201012060   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]