[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 17. 04. 2021   Meniny má Rudolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hlavnou témou zasadnutia Rady KBS pre rodinu bola výchova k autorite
P:3, 10. 10. 2020 09:29, DOMKošice 10. októbra (TK KBS) Hlavnou témou zasadnutia Rady KBS pre rodinu bola Autorita v rodine, v Cirkvi, v spoločnosti – výchova k autorite. V úvodnom zamyslení Peter Labanič vychádzal z významu slova „auctor“ a „auctoritas“ – pôvodca, vládca, riaditeľ, a z prepojenia s otcovstvom a vládnutím v zmysle určenia a udržania poriadku. Obnovenie správneho vnímania autority začína u jej Pôvodcu, „od ktorého má meno každé otcovstvo na nebi i na zemi“ (Ef, 3,14-15)

V hlavnej prednáške Iva Mocáková pomenovala zmeny v ponímaní rodiny v posledných 20 – 30 rokoch minulého storočia a začiatku súčasného storočia. V minulosti autorita v rodine bola daná stavom. Autorita súčasníka je slovesná, odkázaná na porozumenie a pochopenie slov v úprimnom a otvorenom dialógu človeka s človekom. Preto pri výchove treba vychádzať z načúvania s porozumením a láskou, bez predsudkov voči charakteru dieťaťa. S postojom poznávania jedinečnosti dieťaťa s rešpektovaním zákonitostí jeho vývoja v jednotlivých jeho obdobiach. Výchova v útlom detstve má aktuálne dve pomenovania: prevencia a tolerancia. Dôležité je dať dieťaťu pocítiť, že je žiadané, milované a vtedy má chuť dať zo seba to najlepšie (autorita lásky, autorita z lásky). Vtedy deti objavia bohatstvo, ktoré dostali a ktoré v sebe nosia.

Z následnej diskusie vyplynulo, že kľúč k takej výchove, ktorá naučí prijať a následne v dospelosti odovzdať autoritu s plnou zodpovednosťou, je v jasnosti a primeranosti komunikácie s dieťaťom o potrebnom poriadku v živote.  K tomu neoddeliteľne patrí autenticita života rodičov, čo zahŕňa i priznanie si zlyhaní a prosbu o odpustenie.

Otcovia biskupi zdôraznili úlohu otca v rodine ako duchovnej autority, ktorý zvoláva členov rodiny na modlitbu i na slávenie v chráme.

V ďalšej časti zasadania rady sa hovorilo o plánovanom Celoslovenskom stretnutí spolupracovníkov v príprave na sviatosť manželstva, ktoré sa malo uskutočniť 21. novembra 2020. Roman Seko predstavil zámer prvého bodu programu, v ktorom sa prostredníctvom dotazníka zaslaného tímom Kurzov prípravy na manželstvo plánoval dať priestor vyjadreniu skúseností, zhodnoteniu vhodnosti používanej metodiky a vyjadreniu možnosti doplnenia metodiky vzhľadom na reálnu cieľovú skupinu účastníkov kurzov. Tento zámer sa uskutoční, aj keď stretnutie sa vzhľadom k súčasnej situácii musí odložiť na budúci rok.

V druhej polovici zasadania odzneli informácie z diecéz o uskutočnených a pripravovaných aktivitách pre manželov a rodinu, ktoré sú súčasne i vzájomnou inšpiráciou.

Ladislav Cichý informoval o programe Citová výchova (citovavychova.cz), ktorý spadá do vzdialenej prípravy na manželstvo a členovia rady vyjadrili jeho podporu.

Intenzívny čas celého zasadania sa niesol v modlitbe v úvode i závere stretnutia i v online spojení s tými členmi rady, ktorí sa nemohli zúčastniť prezenčne.

TK KBS informovala Rada KBS pre rodinu

( TK KBS,vv,rp; rp ) 20201010002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]