[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 18. 04. 2021   Meniny má Valér       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ako vysluhovať sviatosť birmovania počas pandémie? Odpovedá Vatikán
P:3, 05. 10. 2020 15:00, ZAHBratislava 5. októbra (TK KBS) Aký je správny spôsob platného vysluhovania sviatosti birmovania počas pandémie koronavírusu? V liste predsedom biskupských konferencií na to zareagovala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Píše, že táto otázka obsahuje "viaceré aspekty".

 

"V prvom rade, musí byť krizma sprevádzaná kladením ruky alebo postačuje pomazanie? A po druhé, musí byť pomazanie urobené nahým palcom, aby bola sviatosť platne vyslúžená, alebo môže vysluhovateľ použiť aj nejaký nástroj, ako sú rukavice či tampóny?," pripomína kongregácia.

Na prvú otázku podľa jej stanoviska odpovedala Pápežská komisia pre interpretáciu dekrétov Druhého vatikánskeho koncilu, porov. Notitiae 7 (1972) s. 281 – 285, ktorá uviedla, že pomazanie dostatočne vyjadruje aj kladenie ruky, takže súčasné kladenie ruky nie je pre jej platnosť nutné.

Druhá otázka, týkajúca používania nástrojov ako sú tampóny, bola nedávno položená Pápežskej rade pre interpretáciu legislatívnych textov. Formálna odpoveď na túto otázku bola táto: „Pre platnosť sviatosti birmovania právo stanovuje, že sa udeľuje riadnym vysluhovateľom [biskupom], alebo kňazom vybaveným na to osobitnou fakultou, a to prostredníctvom pomazania krizmou na čele, s vyslovením slov predpísaných v liturgických knihách (porov. kán. 880 § a 882 CIC). Použitie eventuálnych nástrojov (rukavíc, tampónov,...) zo strany služobníka neovplyvňuje platnosť sviatosti“.

"Napriek tomu zdôrazňujeme, že ak budú takéto praktiky prijaté, majú sa používať len do konca aktuálnej hrozby," prihovára sa odpovedi prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinál Robert Sarah.

-

Odpoveď Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí (na stránke kbs.sk)

( TK KBS, kong, rsa, ml; pz ) 20201005038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]