[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Švajčiarska garda si postaví nové kasárne v ekologickom štýle
P:3, 03. 10. 2020 20:05, ZAH

Vatikán 3. októbra (RV) Pápežská švajčiarska garda, ktorá sa stará o osobnú bezpečnosť pápeža, má už pripravený projekt novej budovy kasární, ktorá uľahčí život najmä rodinám členov gardy. Ekologická stavba sponzorovaná zo Švajčiarska vyrastie na mieste doterajších kasární pri Bráne sv. Anny vo Vatikáne.

Projekt spĺňajúci kritériá trvalej udržateľnosti životného prostredia sa zrodil v spolupráci odborníkov na architektúru a ekológiu so zástupcami Švajčiarskej gardy a Nadácie pre reštaurovanie kasární Švajčiarskej gardy.

Predseda nadácie Jean-Pierre Roth, veliteľ gardy Christoph Graf, švajčiarski architekti Pia Durischová a Aldo Nolli, spolu s delegáciou nadácie vytvorili projekt pre nové sídlo členov Švajčiarskej gardy na pôvodnom mieste starej budovy. Nová stavba umožní najmä bývanie pre rodinných príslušníkov.

Ako vysvetľuje predseda nadácie Jean-Pierre Roth, vznikla s cieľom nájsť darcov, ktorí by mohli prispieť k realizácii tohto projektu, aby sa Švajčiarska garda vo Vatikáne cítila ako vo svojom „druhom domove“, a to nielen muži, ktorí vo svojich známych farebných uniformách zabezpečujú telesnú stráž pápeža a strážia vchody do Vatikánskeho štátu a Apoštolského paláca, ale aj ich manželky a deti.

Priestorové požiadavky v skutočnosti vzrástli asi o 30 percent v dôsledku zmien v pravidlách ohľadom manželstva, ktoré už prísne nepožadujú slobodný stav členov gardy. „Je dôležité, aby členovia gardy mohli žiť vo Vatikáne so svojimi rodinami a aby tí, čo sa hodlajú oženiť, neboli potom nútení bývať mimo Vatikánu,“ uviedol predseda Nadácie pre reštaurovanie kasární Švajčiarskej gardy Jean-Pierre Roth.

Po dôkladnej analýze k architektonickej štúdii sa ukázalo, že je nemožné získať potrebný priestor jednoduchou rekonštrukciou súčasnej stavby. Na rovnakom mieste teda bude postavená úplne nová. Bude to aj príležitosťou experimentovať s ekologicky udržateľnými stavebnými technológiami.

Architektka Pia Durischová vysvetľuje: „Dôraz kladieme na rešpektovanie životného prostredia v súlade s tým, čo napísal pápež František v encyklike Laudato sí´, ktorej piate výročie sa slávi tento rok. Budeme recyklovať demolačný materiál tak, že ho zmeníme na betón a nová budova bude mať ekologickú certifikáciu.“

Aldo Nolli, ďalší z dvojice švajčiarskych architektov dodáva: „Bude to nenáročná stavba, ktorá vyžadujuje málo údržby a využíva jednoduché materiály“. Svoju spokojnosť s projektom vyjadril veliteľ Pápežskej švajčiarskej gardy Christoph Graf aj z hľadiska získavania nových adeptov: „Som presvedčený, že nová budova uľahčí nábor mladých Švajčiarov s oduševnením pre službu pápežovi.“

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20201003004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]