[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 18. 04. 2021   Meniny má Valér       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Koordinovať prezentáciu Gréckokatolíckej cirkvi v médiách má mediálna rada
P:3, 30. 09. 2020 16:33, DOMBratislava 30. septembra (TK KBS) Koordinovať prezentáciu Gréckokatolíckej cirkvi v médiách má Metropolitná mediálna rada. Na takomto návrhu sa zhodla Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku, ktorá dnes zasadala v Prešove. Rada tiež schválila požiadavku na tlmočenie bohoslužieb vysielaných v televízii RTVS do posunkovej reči.

Na zasadnutí sa zúčastnil vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie, vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a Marián Andrej Pacák CSsR, eparcha z Toronta. Stretnutiu predsedal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, ktorý odovzdal prítomným pozdrav apoštolského nuncia Giacoma Guida Ottonella, ktorý sa zo zdravotných dôvodov ospravedlnil z účasti na zasadaní.

Po úvodnej modlitbe vladyka Ján prečítal zamyslenie Svätého Otca Františka, ktoré predniesol vo Vatikáne 20. septembra počas modlitby Anjel Pána. Zdôraznil pápežovu myšlienku o Cirkvi, ktorá „má byť ako Boh: má stále vychádzať von; keď Cirkev nevychádza, ochorie na mnohé neduhy, ktoré máme v Cirkvi.“

Počas pracovného programu biskupi viedli diskusiu na tému prípravy špecifického Katechizmu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Taktiež vyjadrili potrebu čo najskôr dokončiť preklad Partikulárneho práva Gréckokatolíckej cirkvi do talianskeho jazyka, ktorý má byť následne zaslaný na schválenie na Kongregáciu pre východné cirkvi do Ríma.

Biskupi sa zaoberali aj témou pastorácie a vedenia duchovného života kňazov a veriacich počas pandémie koronavírusu. Jedným z bodov rokovania boli aj plánované formy a možnosti budúceho dofinancovania jednotlivých eparchií v rámci gréckokatolíckej cirkvi. Ďalšou témou, ktorú biskupi nezabudli opomenúť bolo budúcoročné sčítanie obyvateľov, domov a bytov a taktiež riešili pastoračnú misiu a jurisdikciu nad rómskymi veriacimi.

Arcibiskup Ján Babjak informoval ostatných biskupov, že Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity bolo na obdobie ďalších piatich rokov potvrdené členstvo vo zväzku teologických fakúlt spadajúcich pod Kongregáciu pre katolícku výchovu v Ríme.

Vznik Rady hierachov vyplynul z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008. Metropolitovi vo výkone jeho moci pomáha práve Rada hierarchov, ktorá je zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Okrem noriem spoločného a partikulárneho práva sa riadi aj štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.

( TK KBS, mp, rp; pz ) 20200930060   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]