[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vydal list k 1600. výročiu sv. Hieronyma: Láska k Svätému písmu
P:3, 30. 09. 2020 14:40, ZAHVatikán 30. septembra (RV) Uplynulo 1600 rokov od smrti sv. Hieronyma, učiteľa Cirkvi, znalca Svätého písma a jeho prekladateľa do latinčiny. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František apoštolský list s názvom Scripturae Sacrae affectus – „Láska k Svätému písmu“.

Dnešným sviatkom sv. Hieronyma sa na Slovensku zároveň uzatvára Rok Božieho slova, vyhlásený Konferenciou biskupov Slovenska na návrh Katolíckej biblickej federácie.

„Dnes som podpísal Apoštolský list «Sacrae Scripturae affectus», pri 1600. výročí smrti svätého Hieronyma. Príklad tohto veľkého učiteľa a otca Cirkvi, ktorý položil Bibliu do centra svojho života, nech vo všetkých vzbudí obnovenú lásku k Svätému písmu a túžbu žiť v osobnom dialógu s Božím slovom.“

Týmito slovami predstavil Svätý Otec svoj nový list pri generálnej audiencii v stredu 30. septembra. V jeho úvode charakterizuje sv. Hieronyma ako „impozantnú postavu v dejinách Cirkvi“ s „veľkou láskou ku Kristovi“. Okrem iného píše:

„Táto láska sa rozvetvuje ako rieka do mnohých potôčikov, v jeho diele neúnavného vedca, prekladateľa, exegétu, hlbokého znalca a zanieteného šíriteľa Svätého písma vycibreného interpreta biblických textov; horlivého a niekedy rázneho obrancu kresťanskej pravdy; asketického a zásadového pustovníka, rovnako ako aj skúseného sprievodcu v duchovnom živote, v jeho veľkodušnosti a jemnocite. Dnes, po 1600 rokoch, jeho postava zostáva veľmi aktuálnou pre nás kresťanov 21. storočia.

Dňa 30. septembra roku 420 v Betleheme, v komunite, ktorú založil pri Jaskynke narodenia Pána, zakončil Hieronym svoju pozemskú púť. Odovzdal sa tak tomu Pánovi, ktorého vždy hľadal a poznával v Písme, tomu istému, ktorého ako Sudcu už počas horúčky stretol vo vízii, azda počas Pôstneho obdobia v roku 375.

Pri tej udalosti, ktorá bola rozhodujúcim zlomom v jeho živote, momentom obrátenia a zmeny perspektívy, sa cítil byť prenesený do prítomnosti Sudcu: «Keď sa ma pýtal na môj stav, odpovedal som, že som kresťan. No ten, čo predsedal, zareagoval: „Klameš! Si ciceronián, nie kresťan“». Hieronym už skutočne od mladosti miloval jasnú krásu klasických latinských textov, v porovnaní s ktorými sa mu spisy Biblie spočiatku javili ako neotesané a negramatické, príliš príkre pre jeho vycibrený literárny vkus.

Táto epizóda z jeho života prispela k rozhodnutiu úplne sa odovzdať Kristovi a jeho Slovu, zasvätiac svoj život tomu, aby boli božie spisy čoraz prístupnejšie druhým, s jeho neúnavnou prácou prekladateľa a komentátora. Tá udalosť vpečatila jeho životu nové a rozhodnejšie smerovanie: stať sa služobníkom Božieho slova, ako zaľúbený do „tela Písma“. Takto, v neustálom bádaní, ktoré charakterizovalo jeho život, zužitkoval svoje štúdiá z mladosti a formáciu získanú v Ríme, nanovo uspriadajúc svoje znalosti do zrelšej služby Bohu a cirkevnej komunite.“

V rozsiahlom 13-stranovom liste pápež František predstavuje duchovnú cestu sv. Hieronyma s jej významnými úsekmi v Dalmácii, Ríme, Trevíri a napokon v Betleheme. Jeho povolanie spájajúce vedu s láskou k Bohu a praktizovaním kresťanskej vzájomnosti v spoločenstve bratov a sestier predstavuje pápež František ako živý odkaz pre život veriacich dnes. Sv. Hieronym poukazuje okrem iného aj na hodnotu Starého zákona k celostnému porozumeniu Svätého písma. 

Pápež František v apoštolskom liste „Láska k Svätému písmu“ - Scripturae Sacrae affectus - zároveň pripomína aj dôvod, ktorý ho viedol k nedávnemu rozhodnutiu vyhradiť jednu nedeľu v liturgickom roku ako Nedeľu Božieho slova.

-

Poznámka: Budú doplnené ďalšie vybrané úseky listu.

Text listu vo svetových jazykoch

( TK KBS, RV zk, jb, ml; pz ) 20200930053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]