[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne zverejnili tému Svetového dňa médií 2021 „Poď a uvidíš!“
P:3, 30. 09. 2020 10:46, ZAHVatikán 30. septembra (RV) Už je známa téma budúcoročného Svetového dňa spoločenských komunikačných prostriedkov. Sú ňou slová z Jánovho evanjelia: «Poď a uvidíš!» (Jn 1,46) s podtitulom „Komunikovať stretávaním sa s ľuďmi takými, akí sú a tam, kde sú“.

Tému zverejnila Svätá stolica v deň Sviatku svätých archanjelov, 29. septembra. Pripomeňme, že sv. Gabriel je ako nositeľ dobrej zvesti Panne Márii patrónom Vatikánskeho rozhlasu i všetkých vatikánskych médií.

V poradí už 55. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov bude Cirkev sláviť v nedeľu pred Slávnosťou Zoslania Ducha Svätého, 16. mája 2021. Slová tvoriace tému budúcoročného Dňa médií, ktorú vybral Svätý Otec, sú slová apoštola Filipa z nasledujúceho Jánovho evanjeliového úryvku:

«Na druhý deň sa Ježiš rozhodol odísť do Galiley. Stretol Filipa a povedal mu: „Poď za mnou!“ Filip bol z Betsaidy, z Ondrejovho a Petrovho mesta. Filip sa stretol s Natanaelom a povedal mu: „Našli sme toho, o ktorom písal Mojžiš v Zákone a Proroci, Ježiša, Jozefovho syna z Nazareta.“ Natanael mu vravel: „Môže byť z Nazareta niečo dobré?!“ Filip mu odpovedal: „Poď a uvidíš!“» (Jn 1,43-46).

Hlásanie evanjelia sa ešte pred samotnými slovami uskutočňuje prostredníctvom pohľadov, svedectiev, skúseností, stretnutí a blízkosti, uvádza sa v komuniké Svätej stolice. Ďalej sa v ňom vysvetľuje:   

„V epochálnej zmene, ktorú prežívame, v čase, ktorý nás zaväzuje k udržiavaniu spoločenskej vzdialenosti v dôsledku pandémie, dokáže komunikácia umožniť blízkosť potrebnú na to, aby sme rozpoznali to, čo je podstatné a skutočne pochopili zmysel vecí.

Nepoznáme pravdu, ak ju nezakúšame, ak nestretávame osoby, ak nemáme účasť na ich radostiach a na ich bolestiach. Staré úslovie: „Boh ťa stretáva tam, kde si“, môže byť sprievodcom pre tých, ktorí sa angažujú v mediálnej a komunikačnej práci v Cirkvi.

V povolaní prvých učeníkov, keď im Ježiš ide v ústrety a pozýva ich  nasledovať ho, vidíme aj pozvanie k používaniu všetkých médií, vo všetkých ich formách, aby sme sa dostali k ľuďom takým, akí sú a tam, kde žijú.“

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20200930047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]