[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolát mora pri 100-ročnici zmenil svoj názov na Stella Maris
P:3, 30. 09. 2020 08:35, ZAHVatikán 30. septembra (RV) Pri príležitosti storočnice svojej činnosti zjednotila celosvetová sieť katolíckej duchovnej služby v námornej oblasti svoje pomenovanie. Doterajší názov „Apoštolát mora“ nahradí názov „Stella Maris“.

Ako vysvetlil medzinárodný riaditeľ Stella Maris duchovný otec Bruno Ciceri, nový názov zostane len v latinčine a nebude sa prekladať do iných jazykov. Poslúži to jednoznačnej identifikácii tohto diela Katolíckej cirkvi a vyrieši sa tým zároveň aj problém mätúcich pomenovaní používaných skupinami predstierajúcimi, že reprezentujú Cirkev.

Storočnica duchovnej služby „Stella Maris“ sa mala pôvodne sláviť začiatkom októbra v škótskom Glasgowe. Pre pandémiu sa uskutoční až v ďalšom roku 2021. Ústredie Apoštolátu mora však pri tejto príležitosti pozvalo svojich členov k účasti na svätej omši prenášanej cez internet, ktorej bude v najbližšiu nedeľu 4. októbra predsedať glasgowský arcibiskup Mons. Philip Tartaglia.

Nebeskou patrónkou duchovnej služby Stella Maris je Panna Mária, vzývaná ako „Hviezda morská“ – tá, ktorá dáva orientáciu v tme a privádza blúdiacich ku Kristovi. Medzinárodný riaditeľ o. Bruno Ciceri v liste pri príležitosti storočnice založenia Stella Maris konštatuje, že námorný sektor je dnes zvlášť citlivo zasiahnutý pandémiou COVIDU-19, čo predstavuje novú výzvu pre pastoračnú službu:

„Tradičný prístup Stella Maris v poskytovaní pastoračnej starostlivosti sa žiada v súčasnej krízovej situácii revidovať. Potrebujeme byť nápadití a nájsť nové cesty, ako byť prítomnými v prístavoch a ako byť Cirkvou, ktorá sa plaví s ľuďmi na mori.“

Na margo obnoveného loga medzinárodný riaditeľ Stella Maris vysvetľuje, že v ňom zostáva prítomná pôvodná inšpirácia pre vznik Apoštolátu mora, ktorou bol Apoštolát modlitby.

Emblém vytvoril ešte v roku 1920 kňaz Peter Anson, spoluzakladateľ Apoštolátu mora, pôsobiaci v duchovnej službe na mori v Glasgowe. V jeho strede je symbol Ježišovho Srdca s vyžarujúcimi lúčmi uprostred kruhu ako záchranného kolesa, symbolizujúceho dobročinnosť členov tejto pastoračnej služby. Celé logo má tvar kotvy nad morskými vlnami, ako symbolu kresťanskej nádeje.

V obnovenej podobe má logo latinský nápis „Stella Maris“ so sloganom „Pomáhame námorníkom a rybárom po celom svete“ (Supporting seafarers and fishers around the world).

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20200930044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]