[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločenstvo SKALA slávilo Deň spoločenstva s vladykom Vasiľom
P:3, 28. 09. 2020 11:00, DOMKošice, 27. september (TSKE) V poslednú septembrovú sobotu sa stretli členovia spoločenstva SKALA na podujatí s názvom Deň spoločenstva. Vo farskom Chráme Ochrankyne presvätej Bohorodičky vo Veľkom Ruskove medzi nich zavítal vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Košickej eparchie.

Pri spoločnom Molebene k presvätej Bohorodičke sa vladyka Cyril vo svojom príhovore zameral na dobro rodiny. Zdôraznil, že rodinám, ktoré sú dnes v centre pastoračnej starostlivosti, nesmie chýbať duchovný rozmer. A práve o tento rozmer sa všemožne usilujú členovia spoločenstva. Vladyka povzbudil prítomných do ďalšej práce pre dobro rodiny a zveril ich pod ochranu Klokočovskej Panny Márie. Súčasťou podujatia bolo aj celoživotné prijatie záväzkov piatich kňazských manželských párov, ktoré prešli komplexnou formáciou v rámci spoločenstva SKALA. Prijatie záväzkov v prítomnosti svojho biskupa a verejne potvrdené podpismi je vyjadrením ochoty žiť a prehlbovať vlastnú charizmu spoločenstva.

Ako povedal pre TK KBS zakladateľ spoločenstva gréckokatolícky kňaz Peter Horváth, záväzky sa týkajú deviatich oblastí. “Osobná modlitba, manželská duchovnosť, evanjelizácia, princíp učeníctva, autorita vedenia, budovanie živých vzťahov v spoločenstve, desiatok, život v slobode Božieho dieťaťa, sloboda pre službu,” povedal.

Na záver líder spoločenstva Peter Horváth vyjadril vďaku vladykovi Cyrilovi a svojím spolubratom na pamiatku prijatia záväzkov odovzdal originálne drevené ikony Svätej rodiny. Súčasťou duchovnej časti stretnutia takmer stovky členov boli aj osobné svedectvá na povzbudenie tých druhých.

"Druhá časť podujatia patrila neformálnym osobným stretnutiam a športovým zápoleniam detí. Aj týmto spôsobom sa prítomní utvrdili vo vzájomnej jednote a láske. Aby posilnení odolávali rôznym nástrahám deštrukcie rodín zo strany sekulárnej kultúry," informoval Michal Hospodár.

Názov spoločenstva SKALA vyjadruje skutočnosť, že ide o Spoločenstvo Kňazských A LAických rodín. Ďalším námetom pre názov spoločenstva je biblický citát: „Nik nie je taký svätý ako Pán, niet Skaly, ako je náš Boh“ (1 Sam 2,2). Prvý zárodok dnešného spoločenstva je spojený s gréckokatolíckou kňazskou rodinou, ktorá túžila žiť svoju vieru spoločne s inými. Od roku 2004 sa začalo s týmto úmyslom stretávať niekoľko kňazských rodín na východe Slovenska. Postupne boli oslovené aj ďalšie gréckokatolícke kňazské rodiny, ktoré prechádzali procesom formácie. Tie potom od roku 2010 začali evanjelizačnú činnosť zameranú na rodiny kňazov i laikov. Dnes tvorí spoločenstvo SKALA približne sto rodín, z toho 15 kňazských. Laickými členmi sú gréckokatolíci, ako aj rímskokatolíci. V roku 2014 požehnal členov spoločenstva SKALA a listom odobril jeho činnosť vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup.

Spoločenstvo každoročne organizuje duchovné obnovy podľa jednotlivých tém a stupňov formačného rastu. Po absolvovaní prvej tematickej obnovy je každá rodina (manželský pár) zadelená do kruhu 3-4 párov. Tam sa pod vedením kňaza – lídra počas celého roka prehlbuje v danej téme na pravidelných mesačných stretnutiach. Obyčajne dvakrát v roku je tzv. Deň spoločenstva, kde sa stretnú všetci členovia SKALY a majú celodenný prorodinný program. Počas roka (mimo prázdnin) je každú druhú nedeľu príležitosť na spoločnú modlitbu v rámci modlitieb zvelebenia. Tieto modlitby sú v nedeľu popoludní a sú otvorené pre širší okruh záujemcov.

Viac informácií o spoločenstve je TU

( TK KBS, mho, ml,rp; pz ) 20200928010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]