[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Užhorode uviedli do úradu administrátora Mukačevskej eparchie
P:3, 28. 09. 2020 06:35, ZAHUžhorod 28. september (TK KBS) V nedeľu 27. septembra bol v Užhorode do úradu apoštolského administrátora Sede vacante Mukačevskej eparchie slávnostne uvedený vladyka Nil Jurij Luščák OFM, doterajší pomocný biskup eparchie. Na tento deň pripadol v juliánskom kalendári sviatok Povýšenia svätého a životodarného Kríža, čo je aj chrámový sviatok katedrály Mukačevskej eparchie so sídlom v Užhorode.

Vladyka Nil Jurij Luščák OFM sa narodil roku 1973 na historickej Podkarpatskej Rusi. Kňazské svätenie prijal roku 1996 z rúk vladyku Ivana Semediho. Po kňazskej vysviacke vstúpil do rehole menších bratov – františkánov. 19. novembra 2012 bol menovaný za pomocného biskupa eparchie Mukačevo a titulárneho biskupa sídla Flenucleta v Mauretánii. Za biskupa bol vysvätený v januári 2013.

Hlavným svätiteľom bol vladyka Milan Šašik CM a spolusvätiteľmi metropolita Pittsburghu William C. Skurla a vtedajší sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi, vladyka Cyril Vasiľ SJ. Za apoštolského administrátora eparchie bol menovaný po smrti vladyku Milana Šášika 20. júla 2020.

Samotná slávnosť začala modlitbou utierne s vladykom Nilom, na ktorej bol aj vladyka Milan Chautur, ktorý tak vzhľadom na obmedzenia pri pandemickej situácii svojou prítomnosťou reprezentoval celú Gréckokatolícku cirkev na Slovensku.

Po utierni sa z biskupskej rezidencie do katedrály pobral sprievod dekanov ako aj kňazov katedrály a kúrie, na konci ktorého boli biskupi a asistencia s vladykom Nilom. Bolo pekné vidieť, že po pravici a ľavici vladyku Nila na biskupskom stolci sedeli biskupi z dcérskych cirkví Mukačeva, metropolita Filip Kocsis z Maďarska a vladyka Milan Chautur CSsR z Košíc.

Po malom vchode počas svätej liturgie prečítal rektor seminára, archimandrita Pavlo Petro Bereš list zo Štátneho sekretariátu, podpísaný štátnym sekretárom Petrom kardinálom Parolinom o ustanovení vladyku Nila apoštolským administrátorom Mukačevskej eparchie. Po prečítaní dekrétu a jeho ukrajinského prekladu odovzdal metropolita Filip biskupské žezlo vladykovi Nilovi.

Mukačevo, administrátor

Vladyka Nil sa pozdravil s prítomnými biskupmi a pokračovalo sa v radostnom slávení archijerejskej odpustovej liturgie, ktorej homíliu ohlásil vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup.

Na slávnosti sa zúčastnili aj dvaja biskupi ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi cirkvi – vladyka Jozafát Hovera, exarcha Lucka a vladyka Vasyl Volodymyr Tučapec, exarcha Charkova. Súčasne v rámci dobrých vzťahov bol na liturgii aj pomocný biskup rímskokatolíckej diecézy Mukačevo, Mykola Petro Lučok OP.

Budúci rok 2021 si pripomenieme už 250 rokov od kánonického zriadenia Mukačevskej eparchie v roku 1771. Mukačevská eparchia, na území ktorej došlo v roku 1646 k vzniku takzvanej Užhorodskej únie, predstavuje akoby matku pre cirkvi, ktoré z nej vyšli. A veru nie je ich málo. Ako v podobenstve o bohatej úrode, aj Mukačevská eparchia sa môže pochváliť mnohými a šikovnými deťmi.

Pochádzajú z nej tri metropolie – v Pittsburghu (ktorú tvoria štyri biskupstvá), Prešove (tvorené troma biskupstvami na Slovensku plus jedným v Kanade) a Nyiregyházi – Debrecíne (tvorenú troma biskupstvami), popritom exarchát v Prahe a do istej miery aj eparchia sv. Mikuláša v Ruskom Keresture.

V časoch vladyku Milana Šašika sav roku 2006 konala v Užhorode veľká medzinárodná konferencia pri príležitosti 100 rokov vydania knihy Prostopinije dvojice autorov Malinič a Bokšaj, ktoré na základe spevu katedrálneho chrámu v Užhorode sa stalo vzorom a normatívom pre cirkevný spev našich veriacich doslova po celom svete.

Na slávnosti sa vtedy zúčastnil aj dnes už zosnulý vladyka Nicholas Smiško, pravoslávny metropolita z Johnsotwn v Amerike, ktorého cirkev takisto používa prostopínije. Následne na jeseň 2007 hostil Užhorod veľké stretnutie vladykov biskupstiev pochádzajúcich z Užhorodskej únie, kde boli okrem slovenských vladykov aj zástupcovia z amerických eparchií, či slovenskej eparchie v Kanade.

"Prajeme novému apoštolskému administrátorovi, vladykovi Nilovi veľa síl a entuziazmu do práce v tejto Pánovej vinici, a súčasne prajeme všetkým nám zintenzívnenie spolupráce nielen s našou materskou eparchiou, ale aj so všetkými dedičmi Užhorodskej únie, aby sme tak spoločnými silami všetci smerovali do nebeského kráľovstva," informovalo Tlačové stredisko Košickej eparchie.

( TK KBS, tske, dce, ml; pz ) 20200928005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]