[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezident Ukrajiny sa poklonil pamiatke Slováka vladyku Milana Šašika
P:3, 27. 09. 2020 10:35, DOMBratislava 27. septembra (TK KBS) Prezident Ukrajiny Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj sa v piatok v chráme Povýšenia svätého kríža v Užhorode poklonil pamiatke Slováka vladyku Milana Šašika CM, ktorý v Užhorode pôsobil ako biskup v rokoch 2003-2020. Na biskupskom tróne v pravej prednej časti chrámu bol vystavený obraz vladyku a pod nim jeho biskupský plášť – mantija.

Prezident do katedrály priniesol a odovzdal vyznamenanie „Za zásluhy“ II. stupňa, ktoré posmrtne, teda „In memoriam“, udelil vladykovi Milanovi Šášikovi 20. júla tohto roka, len niekoľko dní po jeho smrti. Bolo to v ten istý deň, kedy bol za dočasného apoštolského administrátora eparchie menovaný vladyka Nil Luščák OFM. Rád za zásluhy v troch triedach ustanovil prvý ukrajinský prezident Leonid Kučma v roku 1996.

Vyznamenanie bolo udelené „za mnohoročnú plodnú cirkevnú, dobročinnú a milosrdnú činnosť.“ Hoci sa mu ho nedostalo za života, je pekné, že aspoň po smrti sa vladykovi Milanovi za jeho mnohoročné námahy pre dobro veriacich našej sesterskej Mukačevskej eparchie dostalo uznania aj zo strany predstaviteľov krajiny našich susedov. Tej krajiny, ktorej nielen obetoval najkrajšie roky svojho života, ale v ktorej aj očakáva pochovaný na druhý a slávny Kristov príchod..

Milan Šášik sa narodil 17. septembra 1952 v dedinke Lehota neďaleko Nitry. Počas teologických štúdií na CMBF v Bratislave tajne vstúpil do rehole lazaristov (Congregatio Missionis, založená sv. Vincentom de Paul). Kňazskú vysviacku prijal 6. júna 1976. Po Nežnej revolúcii absolvoval vyššie štúdiá v Ríme, kde na Teresianum obhájil licenciát. Následne od roku 1992 začal pracovať na Apoštolskej nunciatúre v Kyjeve na Ukrajine, kde pôsobil šesť rokov. Okrem administratívnej práce často cez víkendy cestoval mnoho kilometrov, aby vypomáhal v pastorácii tam, kde bol nedostatok kňazov. Neskôr pôsobil ako farár v Perečíne na Zakarpatsku.

Pápež Ján Pavol II. ho 12. novembra 2002 vymenoval za apoštolského administrátora ad nutum Sanctae Sedis (teda dočasného) Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie a za titulárneho biskupa bononského. Biskupskú konsekráciu prijal v Ríme, na sviatok Zjavenia Pána, 6. januára 2003, spolu s Mons. Jánom Babjakom, prešovským arcibiskupom, a to z rúk Jána Pavla II. v Bazilike sv. Petra v Ríme.

V nasledujúcich rokoch sa mu podarilo konsolidovať pomery v mukačevskej eparchii, vytvoriť fungujúce riadiace štruktúry, zakladať nové farnosti a vybudovať veľký počet chrámov pre gréckokatolícke farnosti. Dňa 17. marca 2010 bol vymenovaný za eparchiálneho biskupa mukačevského.

Vladyka Milan Šášik zomrel 14. júla v Užhorode vo veku 67 rokov.

TK KBS informovalo Tlačové stredisko Košickej eparchie

( TK KBS, tske, rp; rp ) 20200927001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]