[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

„Ľudí v kostoloch ubudlo,“ tvrdia poslucháči Rádia LUMEN
P:3, 25. 09. 2020 16:39, DOMBratislava 25. septembra (TK KBS) V niektorých častiach Slovenska údajne po prvej vlne pandémie chodí do kostola menej ľudí ako predtým. Deje sa niečo podobné aj vo vašej farnosti? Na túto otázku odpovedali poslucháči Rádia LUMEN v piatkovej rannej téme.

Rádio LUMEN dáva svojim poslucháčom možnosť vyjadriť sa každý pracovný deň k aktuálnej téme. V piatok 25. septembra sa moderátor ranného vysielania pýtal na skúsenosti zo slovenských farností. Veľká väčšina reagujúcich potvrdila, že počty veriacich sa v kostoloch znížili oproti bežnej návštevnosti pred vypuknutím prvej vlny pandémie. Najčastejším spoločným menovateľom pri hľadaní príčiny súčasného stavu bol strach z nákazy alebo ohrozenia zdravia svojich blízkych. Nie všetci však pripisovali súčasný vývoj len koronavírusu. Poslucháč Branislav, ktorý vo svojej farnosti slúži ako organista, vníma pokles veriacich v kostoloch už niekoľko rokov: „Aj pred koronou bol pokles. Z chóru mám pomerne dobrý prehľad, koľko ľudí je približne na svätej omši. Za posledných, dajme tomu 15 rokov, vnímam citeľný úbytok počas prvých piatkov, veľkých sviatkov a nedieľ,“ uviedol vo svojej reakcii na facebook Rádia LUMEN.

Mnohí poslucháči považujú za kľúčový postoj kňazov počas pandémie. Väčšina z nich ocenila inovatívne spôsoby priamych prenosov liturgie či evanjelizačných videí, ktoré duchovní pripravili pre prvoprijímajúce deti. Objavili sa však aj negatívne ohlasy na uzavretosť niektorých duchovných pastierov, ktorí podľa poslucháčov nepochopili čas pandémie ako príležitosť byť bližšie k ľuďom. Poslucháčka Anna z východného Slovenska vnímala pozitívne, že v jej farnosti počas pandémie pridali sväté omše navyše: „Môj osobný názor je, že každý, kto chce praktizovať svoju vieru, ten sa aj vrátil do nášho kostolíka. Sme zarúškovaní a ja si o to viac vážim, že môžem v tomto kostole byť blízko príbytku Pána Ježiša,“ vyjadrila svoj názor pravidelná prispievateľka do rannej témy.

Pomedzi reakcie poslucháčov odvysielalo Rádio LUMEN aj aktuálne postrehy Mons. Jozefa Haľka, bratislavského pomocného biskupa. Ten vyzval počas uplynulej nedele v bratislavskom Kostole sv. Vincenta de Paul všetkých veriacich, aby neupadli do letargie. „Ježiš nás pozýva, aby sme boli uskutočňovateľmi Jeho zmŕtvychvstania. Je vo vašom okolí niekto, kto je sám a zúfalý? Zavolajte mu, vyšlite mu signál, že je tu niekto, komu na ňom záleží,“ zdôraznil biskup. Veriacim v Bratislave Jozef Haľko povedal aj svoj názor na ľudí, ktorí v týchto dňoch upustili od pravidelnej návštevy chrámu: „Niekto sa jednoducho bojí. Nesúďme, lebo táto neštandardná situácia je pre mnohých naozaj náročná.“

Zaujímavým spestrením rannej témy bola aj reakcia poslucháčky, ktorá prekonala koronavírus a liečila sa na toto ochorenie aj v nemocnici. Ako sama napísala, do rannej témy sa ozvala preto, lebo si všimla niektorých poslucháčov, ktorí na sociálnych sieťach Rádia LUMEN spochybňovali význam bezpečnostných opatrení. Napriek tomu, že krátko pred hospitalizáciou bola aj v chráme na bohoslužbe, nikoho v kostole nenakazila. Negatívne výsledky testov ostatných účastníkov bohoslužby pripisovala najmä svojej ohľaduplnosti, keďže dôkladne dodržiavala zásadu „ROR“ – ruky, odstup, rúško. „Nepodceňujte, prosím, toto ochorenie, nikomu by som nepriala zažiť ten strach z toho, ako sa bude vyvíjať ochorenie, ktoré je dnes ešte málo preskúmané. Taktiež nie je dôvod nezúčastňovať sa na svätej omši. Ak budú dodržané opatrenia, je nízka pravdepodobnosť nákazy. Pán je nad všetkým aj nad chorobou,“ povzbudila poslucháčka Anna priaznivcov Rádia LUMEN.

Možnosť reagovať na aktuálne témy zo života Cirkvi a spoločnosti ponúka Rádio LUMEN svojim poslucháčom počas pracovných dní v prúdovom vysielaní s názvom „Lumenáda“ v čase 6:00-11:00.

( TK KBS,in,rp; pz ) 20200925034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]