[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cyril Vasiľ necíti v spoločnosti veľkú diskusiu o podpore stability rodiny
P:3, 24. 09. 2020 12:30, DOMBratislava 24. septembra (TK KBS) Predseda Rady pre rodinu KBS arcibiskup Cyril Vasiľ necíti v spoločnosti veľkú diskusiu o podpore stability rodiny. Ako povedal na medzinárodnej konferencii Pomoc stabilite rodiny, ktorá bola dnes na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, ak by na Slovensku bolo zemetrasenie, ktoré by poškodilo 50 percent domov alebo v dôsledku technologickej chyby by bolo poškodených 50 percent domov, konali by sa rôzne konferencie, bola by z toho celoslovenská kríza. “Krízové štáby by riešili ako stavať tak, aby sa zabránilo poruchám. Vysoké percento rodín dnes nie je stabilných alebo sa rozpadá. Tento faktor sa berie len ako štatistika, alebo výsledok slobody rozviazať zväzok, bez toho, aby sa skúmali všetky dopady na tento faktor,” upozornil s tým, že manželstvo a rodina je prirodzený inštitút pozdvihnutý na úroveň sviatosti. Boh vstúpil do dejín tým, že sa stal človekom, chcel byť prijatý do rodiny. Do Svätej rodiny, aj keď to bola netypická rodina,” konštatoval arcibiskup Cyril Vasiľ.

Štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gáborčáková uviedla, že ak je zdravá rodina, je zdravá aj spoločnosť. “Ak si pomáha rodina, náklady štátu sú nižšie. Ministerstvo chce posilňovať a podporovať rodinu, pretože je dôležité, aby rodina prežila ďalšíe tisícročia,” povedala. Šéfka sekcie rodiny na tomto ministerstve Anna Verešová zdôraznila, že rodine nestačí len dávať financie. “Potrebuje finančnú podporu, ale aj bývanie a služby pre rodinu. Ak toto všetko rodina nenájde, 50 percent rodín sa rozpadne,” povedala Verešová, podľa ktorej rezort sociálnych vecí pripravuje dotačný program pre podporu rodín.

Katolícky kňaz Ladislav Csontos SJ povedal, že je lepšie investovať do prevencie pri záchrane rodín, ako do stroskotancov. “Ale ani tých nemôžeme zanedbávať. Často sú na hrane chudoby. Nesmieme ako kresťania zatvárať oči pred týmto problémom. Ale lepšie je urobiť niečo pre rodiny, aby sme nemuseli ratovať stroskotancov. Vždy budú, ale dnes ich je veľa. Teda akoby Cirkev a spoločenosť nevládali,” upozornil.

Medzinárodnú konferenciu organizovala Teologická fakulta Trnavskej univerzity v spolupráci s Fakultou štúdií o rodine Univerzity kardinála Štefana Vyšinského vo Varšave pod patronátom predsedu Rady pre rodinu KBS Mons. Cyrila Vasiľa ako záverečný výstup z projektu APVV 15–0189 „Vybrané faktory pro-rodinnej stratégie a podpora stabilnej rodiny v multikulturálnom prostredí“.

( TK KBS, rp; pz ) 20200924016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]