[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny aj o výročí jedinej katolíckej univerzity u nás
P:3, 23. 09. 2020 10:00, DOMBratislava 23. septembra (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (39/2020). Prinášame ich anotáciu, ktorú spracovala vedúca vydania Zuzana Artimová.

- - - - -

Najnovšie Katolícke noviny pri príležitosti Svetového dňa migrantov a utečencov upozorňujú na to, že aj nazaretská rodina patrila k utečencom. Svetový deň migrantov je pozvaním k prehodnoteniu doterajších postojov a k otvorenosti na nové humanistické a kresťanské prístupy k tejto zložitej téme. Ťažké podmienky migrantov, poznačené strachom, neistotou a nepohodlím, zažila aj Svätá rodina: Jozef, Mária, Ježiš. Biblické a teologické nazeranie nás posúva komplexne reflektovať pravdu o migrácii.

Prinášajú reportáž z farnosti Oravské Veselé. V obci žije približne 3 000 obyvateľov a takmer všetci sú katolíci. Farnosť je veľká a pomerne živá. Býva v nej veľa mladých rodín aj detí. Práce na duchovnom poli je teda dosť. „Vnímam tu veľký potenciál, a teda aj chuť z mojej strany niečo s ľuďmi a pre ľudí robiť. A takisto sa stretávam s veľkou odozvou z ich strany,“ prezrádza miestny farár Milan Prídavok o svojich ovečkách. „Samozrejme, žijú tu rôzni ľudia, sú aj ľahostajní, aj tradiční veriaci, ale aj aktívne farské spoločenstvá, takže taká typická oravská farnosť,“ dodáva kňaz.

Približujú životný príbeh najstaršieho organistu na Slovensku Fridricha Kolaroviča zo Senca. Učiteľ srdcom aj dušou, divadelník, hudobník a spevák Fridrich Kolarovič tento rok oslávil vzácne jubileum – sto rokov života. Desiatky ľudí mu ďakujú za to, že ich priviedol k viere a hudbe.

Rozprávajú sa s rektorom Katolíckej univerzity Jaroslavom Demkom. Katolícke školstvo patrí na celom svete k najkvalitnejším vzdelávacím inštitúciám. A Katolícka cirkev od zrodenia univerzít bola ich patrónom. Podobne je to aj na Slovensku, kde Katolícka cirkev zriadila a dokáže viesť univerzitu, ktorá sa v uplynulých týždňoch dožila 20 rokov života.

Vysvetľujú, ako je to s udeľovaním sviatosti krstu v nemocnici novorodencom, ktorí sú v ohrození života, a či túto sviatosť môžu prijať aj tam.

Približujú aktuálne aktivity slovenského občianskeho združenia Cesta domov v Indii. Nie všade vo svete deti chodia do školy. Niekde chcú, no nemôžu. Ani v Indii, kde je oficiálne školská dochádzka povinná, veľa detí pre nedostatok financií do školy chodiť nemôže.

V rubrike Deťom prinášajú ďalšiu časť komiksu, v ktorom si Dobromilka a Svetlúšik posvietili na históriu Spolku svätého Vojtecha; tentoraz na jeho svätého patróna.

Najnovšie Katolícke noviny prinášajú aj mená výhercov letnej čitateľskej vedomostnej súťaže.

- - - - - -

( TK KBS, za, ml; pz ) 20200923034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]