[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec napísal do Lombardie ku Dňu starých a chorých kňazov
P:3, 18. 09. 2020 11:57, ZAHVatikán 18. septembra (RV) Pápež František napísal posolstvo do Lombardie účastníkom tamojších osláv Dňa starých a chorých kňazov. V liste zaslanom vo štvrtok 17. septembra predovšetkým ďakuje týmto kňazom za ich službu.

Svätý Otec pri tejto príležitosti zároveň poďakoval Lombardskej konferencii biskupov za zorganizovanie tohto slávenia, ktoré je „dňom modlitby a bratstva so starými a chorými kňazmi“.

„Teší ma, že aj tento rok, napriek obmedzeniam potrebným na zamedzenie šírenia pandémie, ste sa znovu stretli spolu so svojimi biskupmi vo svätyni Panny Márie v Caravaggi.“ Týmito slovami začína Svätý Otec svoj pozdravný list pre účastníkov osláv Dňa starých a chorých kňazov v Lombardii. Okrem poďakovania miestnym biskupom vyjadril vďaku aj talianskemu združeniu UNITALSI, ktoré sa vo svojom dobrovoľníctve zameriava na sprevádzanie chorých pri púťach.

Všetkým starým a chorým kňazom vo svojom posolstve pápež František ďakuje za svedectvo vernej lásky k Bohu a Cirkvi, ako aj za tiché ohlasovanie evanjelia života. Pápež kňazom-seniorom píše: „Ste živou pamäťou, z ktorej môžeme čerpať pre budovanie zajtrajška Cirkvi.“

Svätý Otec neobišiel ani utrpenie doby tzv. „lockdownu“, ktoré osobitne postihlo práve Lombardiu:

„V posledných mesiacoch sme všetci zažili obmedzenia. Dni strávené v obmedzenom priestore sa zdali nekonečné a vždy rovnaké. Chýbali nám kontakty s našimi drahými a priateľmi; strach z nákazy nám pripomenul našu chúlostivosť. V podstate sme spoznali to, čo niektorí z vás, ako aj mnohí iní seniori, prežívajú každodenne.

Veľmi sa nádejam, že toto obdobie nám pomôže pochopiť, že oveľa viac než zaujímať priestory je potrebné nepremárniť čas, ktorý nám je daný; že nám pomôže vychutnať si krásu stretnutia s druhým, uzdraviť sa z vírusu sebestačnosti. Nezabudnime na túto lekciu!“

Pápež František uviedol, že to najtvrdšie obdobie môže byť očisťovacou skúsenosťou, a to aj pre kňazský život. Povzbudzuje nemať strach z utrpenia, pretože „Pán nesie kríž s nami!“.

Na záver listu, ktorý pápež podpísal ešte 13. augusta na pôde Lateránskej baziliky, zveruje svojich bratov Panne Márii, Matke všetkých kňazov, prosí ich o vzájomnú modlitbu a srdečne im žehná.

( TK KBS, RV mh, ml; pz ) 20200918032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]