[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košickej eparchii pripravili po prvýkrát v histórii púť synov a otcov
P:3, 18. 09. 2020 11:40, DOMKošice 16. september (TSKE) V Košickej eparchii sa 15. septembra po prvýkrát uskutočnila Púť synov a otcov, ktorú organizovala Rada pre mládež Košickej eparchie. Jej zámerom bolo poukázať na dôležitosť mužského vzoru v živote chlapcov pri formovaní ich identity.

Štartovacím bodom púte bolo najväčšie pútnické miesto Košickej eparchie – Klokočov. Po úvodných slovách arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie a modlitbe k Presvätej Bohorodičke sa synovia spolu s otcami vydali na Vinianský hrad. Prvou zastávkou, ponúkajúcou priestor pre oddych a občerstvenie, bolo Vinianske jazero. Na tomto mieste sa k putujúcim pútnikom z Klokočova pripojila ďalšia skupina synov a otcov.

Pred výstupom na hrad ešte zaznela katechéza pre otcov o dôležitosti sprevádzania synov a formovaní ich identity muža, v ktorom má otec nezastupiteľné miesto. Otcom boli ponúknuté tri konkrétne spôsoby sprevádzania svojich synov: byť pre syna vzorom muža, zveriť synovi úlohu, ktorou môže syn vstúpiť a pokračovať v príbehu otca a potvrdenie syna cez uistenie a odovzdanie mena. Spomínané tri piliere budovania mužskej identity si následne počas výstupu na hrad moh li synov ia s otcami ešte viac osvojiť cez aktivity skautov z Federácie skautov Európy na Slovensku.

Vyvrcholením Púte synov a otcov bolo spoločné slávenie svätej liturgie v hradnej kaplnke, ktorú slávil vladyka Cyril. V homílii spojil hlavnú myšlienku púte so sviatkom Presvätej Bohorodičky spolutrpiteľky, patrónky Slovenska. Po svätej liturgii nasledovalo krátke predstavenie histórie Vinianskeho hradu a tiež krátky exkurz do chlapčenskej formácie prostredníctvom skautingu.

"Deň nabitý chlapskými debatami, povzbudzovaním synov otcami pri náročnom putovaní, ale aj tým ťažko opísateľným tajomstvom, ktoré existuje iba medzi otcom a synom sa zakončil spoločným zostúpením na Vinianske jazero, odkiaľ sa už každý vybral do svojich domovov," informoval Milan Kmec.

( TK KBS, mkm, ml; pz ) 20200918029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]