[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Encykliku Fratelli tutti zverejnia 4. októbra, názov sa nebude prekladať
P:3, 17. 09. 2020 10:48, ZAHVatikán 17. septembra (RV) Text novej encykliky pápeža Františka „Fratelli tutti“ o bratstve a sociálnom priateľstve bude zverejnený v nedeľu 4. októbra na Slávnosť sv. Františka z Assisi o 12. hodine. Informoval o tom riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni.

Edičný riaditeľ vatikánskych médií Andrea Tornielli v dnešnom editoriáli reagoval aj na polemiky o názve novej encykliky. Z jeho textu vyberáme:

„Fratelli tutti“ je názov, ktorý určil pápež pre svoju novú encykliku venovanú, ako sa píše v podnadpise, „bratstvu“ a „sociálnemu priateľstvu“. Originálny titul v talianskom jazyku zostane taký, aký je - teda bez prekladania - vo všetkých jazykoch, do ktorých bude dokument šírený. Ako je známe, tieto prvé slová nového „okružného listu“ (toto je význam slova encyklika) sú prevzaté od veľkého svätca z Assisi, podľa ktorého si zvolil meno pápež František.

V očakávaní obsahu tohto posolstva, ktoré chce Petrov nástupca venovať celému ľudstvu a ktoré podpíše 3. októbra nad hrobom svätca, sme v posledných dňoch boli svedkami diskusií ohľadom tohto jediného dostupného údaja, čiže názvu a jeho významu. Keďže ide o citát sv. Františka (nachádza sa v Napomenutiach - Admonitiones, 6, 1: FF 155), samozrejme, že pápež ho nezmenil. Bolo by však absurdné myslieť si, že by titul v jeho formulácii obsahoval akýkoľvek úmysel vylúčiť z adresátov viac než polovicu ľudí, čiže ženy.

Naopak, František si zvolil slová svätca z Assisi, aby otvoril reflexiu, na ktorej mu veľmi záleží, o bratstve a sociálnej láske a teda má v úmysle obrátiť sa na všetky sestry i bratov, na všetkých mužov i ženy dobrej vôle, ktorí obývajú svet. Na všetkých, a to inkluzívnym spôsobom a nikdy nie tým vyraďovacím.“

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20200917023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]