[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Zbehoch požehnali novovybudovanú modernú kaplnku sv. Urbana
P:3, 14. 09. 2020 13:29, DOMZbehy pri Nitre 14. septembra (TK KBS) V obci Zbehy pri Nitre sa 10. septembra 2020 konala kňazská rekolekcia lužianskeho dekanátu. Jej súčasťou bola svätá pmša v miestnom farskom Kostole povýšenia sv. Kríža, po ktorej veriaci putovali k novovybudovanej kaplnke sv. Urbana v poli nad obcou na mieste, kde v minulosti stála bývalá kaplnka, ktorá však bola v minulosti zničená.

Svätú omšu aj akt požehnania kaplnky viedol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s miestnym farárom Romanom Gallasom a ďalšími kňazmi dekanátu aj za účasti predstaviteľov obce.

Biskup Judák kaplnku sv. Urbana požehnal a otvoril tak pre ňu cestu, aby sa stala miestom modlitby, úcty a vďaky k Bohu za jeho dobrodenia. Výstavbou a požehnaním kaplnky farské spoločenstvo a obyvatelia obce Zbehy vyjadrili túžbu uvedomovať si a pripomínať, ako je potrebné ďakovať a prosiť Boha za úrodu. Preto chcú vo farnosti do budúcna zaviesť tradíciu konania pútí a modlitieb pri kaplnke a zvolávať Božie požehnanie.

Kaplnka sv. Urbana zasvätená patrónovi vinohradníkov sa nachádza na mieste a priamo na základoch pôvodnej kaplnky vo vidieckom prostredí obce, ktorá bola v minulosti vinárskou oblasťou. Autorom projektu je Ing. arch. Michal Gaj ml. Projekt bol realizovaný na základe vôle občanov obce, so súhlasom obecného zastupiteľstva a s podporou vedenia obce. Tvar kaplnky pripomína vinársky lis a symbolizuje tlak spoločenského života na dušu človeka, a potrebu nájsť si v tomto tlaku čas aj na odpočinok a úľavu pre dušu. Hlavná os kaplnky smeruje k veži farského kostola Povýšenia sv. Kríža v obci, v ktorom sa dodnes nachádza jediná zachovaná súčasť pôvodnej kaplnky, ktorou je obraz sv. Urbana. V novej kaplnke je reprodukcia tejto maľby vykreslená v skle ako odraz minulosti.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20200914058   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]