[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 17. 04. 2021   Meniny má Rudolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský konsekroval kostol na bratislavskej Kalvárii
P:3, 14. 09. 2020 18:18, DOMBratislava 14. septembra (TK KBS) Po úspešnej rekonštrukcii pútnického Kostola Panny Márie Snežnej v Bratislave na Kalvárii bol tento chrám nad hlavným mestom Slovenska v nedeľu 13. septembra 2020 slávnostne konsekrovaný bratislavským arcibiskupom Mons. Stanislavom Zvolenským.

Kostol je tiež farským kostolom farnosti Bratislava - Kalvária, ktorá je už 30 rokov zverená do správy Rehole dominikánov. Postavený bol v pohnutých časoch vojny a nástupu komunistického režimu, keď farnosť spravovali bratia františkáni. Keďže nebol celkom dokončený, 3. 10. 1948, v predvečer sviatku sv. Františka z Assisi, sa konala jeho slávnostná posviacka ako benedikcia - kostol vtedy požehnal kňaz Ambróz Lazík, administrátor Trnavskej apoštolskej administratúry. Na konsekráciu biskupom tak čakal viac ako 70 rokov od jeho postavenia.

Slávnosť prebiehala v rámci svätej omše podľa špeciálneho obradu konsekrácie chrámu. Po litániách k všetkým svätým arcibiskup predniesol zasväcujúcu modlitbu, ktorou kostol aj jeho najvýznamnejšie miesto - oltár vyhradil a odovzdal Bohu. To vyjadril aj úkon pomazania nového oltára a dvanástich miest na stenách (tzv. konsekračných krížov) krizmou. Kostol sa stal posväteným Božím domom, miestom modlitby, centrom stretania farského spoločenstva a stavbou vyhradenou a zasvätenou na slávenie Božích tajomstiev.

Na slávnosti sa zúčastnili aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených P. Václav Hypius CSsR a provinciál Rehole dominikánov na Slovensku P. Damián Mačura OP.

Rekonštrukcia prebehla podľa projektu architektov Tomáša Bujnu a Matúša Gibalu. Nadviazala na pôvodný interiér kostola, ktorého autorom je architekt František Florians. Nad bočnými oltármi pribudlo slovné zobrazenie sv. Františka a sv. Dominika, vyhotovila sa nová krstiteľnica s pôvodnou nádobou a nový svietnik na paškál, nový oltár a ambona, sedes, osvetlenie a iné. Všetko sa zladilo v jednotnom jednoduchom štýle.

Smutnou skutočnosťou ostáva, že kostol počas búrlivých dejín v roku 1959 prišiel o svoju vežu, ktorá bola vnímaná ako neprijateľný symbol vedľa vznikajúceho pamätníka Slavín. Nádej na jej znovupostavenie priniesla správa Jána Figeľa, predsedu nového občianskeho združenia Obnovme vežu na Kalvárii, ktorý na konci svätej omše informoval o pripravovanom projekte.

TK KBS informoval Dominik R. Letz OP

( TK KBS, dle; ml ) 20200914053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]