TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 09. 2020   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Výzva po požiari v tábore Moria: Európa by nemala byť slepá a hluchá

P:3, 14. 09. 2020 10:41, ZAHRím 14. septembra (TK KBS) „Požiar v utečeneckom tábore Moria na ostrove Lesbos opäť potvrdzuje, že štáty celej Európy nemôžu byť slepé voči kríze, ktorú ovplyvňujú tým, že sa chcú obrátiť chrbtom voči žiadateľom o pomoc. Nemôžeme byť hluchí k ľuďom, ktorí žijú ďaleko za hranicou prežitia. Migranti z Moria sú akoby „nežili“, pretože sa nachádzajú v neľudských podmienkach, akoby ich „zadržiavali“ pre trestný čin nádeje “. Tieto slová uviedla v správe zaslanej agentúre Fides sestra Neusa de Fatima Mariano, generálna predstavená scalabrinianskych misionárok.

Táto kongregácia sa už od svojho založenia zaoberá pomocou migrantom. „Znovu sa pripájame k početným výzvam pápeža Františka, aby sa našlo kresťanské riešenie, ktoré by umožnilo poskytnúť mnohým utečencom, tváram Krista, možnosť žiť naozaj v spravodlivom a čestnom svete, ktorý im umožní, aby sa cítili bezpečne,“ uzatvára Sestra Neusa.

Požiar vypukol 8. septembra na viacerých miestach tábora, v ktorom v tom čase bolo viac ako 12 000 žiadateľov o azyl (štvornásobok jeho kapacity) a je najväčším v Európe. Po 24 hodinách vzbĺkol nový požiar, ktorý zničil časť utečeneckého tábora, ktorá bola zachránená; nový požiar spôsobil ďalšiu paniku v rodinách, ktoré prinútil utiecť do bezpečia, pretože im zhoreli stany. Scalabrinianske sestry sa angažujú v misii na ostrove Lesbos, kde v spolupráci s Komunitou svätého Egídia od konca júla poskytujú pomoc utečencom prichádzajúcim na grécky ostrov.

Spoločenstvo svätého Egídia po požiari tiež vyzvalo všetky krajiny Európskej únie, aby súrne prijali utečencov, ktorí prišli o všetko. „Ide o žiadateľov o azyl, ktorí mesiace, niektorí aj roky, žijú v podmienkach extrémnej neistoty po tom, čo podnikli dlhú a veľmi riskantnú cestu, aby unikli z miest, kde sú vojny alebo z dlhodobo neudržateľných podmienok, väčšinou z Afganistanu – zdôrazňuje správa zaslaná agentúre Fides. Sú to väčšinou rodiny, ktorých celkový počet je asi 13 000, pričom percentuálny podiel maloletých je 40 percent. Ak sa ešte Európa pridržiava svojej tradície civilizovanosti a humanity, musí na seba prevziať kolektívnu zodpovednosť. “ (Zdroj: Fides / Preložil: Stanislav Gábor)( TK KBS, fid, sga, ml; pz ) 20200914035   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020