[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slováci opäť vybehajú jedlo pre chudobné deti, pozýva i šprintér Volko
P:3, 18. 09. 2020 12:40, DOMBratilslava 18. septembra (TK KBS) Slovenský šprintér Ján Volko podporil charitatívny beh, v ktorom každý účastník vybehá pre jedno dieťa žijúce v extrémnej chudobe vo svete jedlo v škole na celý školský rok a pomôže mu tak získať vzdelanie. Charitatívny beh Mary’s Meals Charity Run sa pobeží 19. septembra v Tatranskej Lomnici súbežne s virtuálnym behom, ktorý bude prebiehať od 12. do 20. septembra po celom Slovensku.

Po veľkom úspechu minuloročného charitatívneho behu v Tatrách, kde sa vyzbierali prostriedky na 43 tisíc porcií školského jedla pre deti v núdzi pripravili organizátori tento rok aj virtuálny beh. Štartovné na Mary’s Meals Charity Run vo výške 18,30 pokryje 100% nákladov na stravovanie jedného dieťaťa počas celého školského roka.

"Práve takéto malé skutky menia svet," hovorí Ján Volko. Cieľom behu je inšpirovať ľudí ku konaniu dobra a ponúknuť im jednoduchú možnosť pomôcť zmeniť svet tým najchudobnejším deťom vo svete. Výťažok z behu pôjde v plnej výške na svetovo uznávaný charitatívny projekt školského stravovania Mary’s Meals, ktorý podporili anglická kráľovná Alžbeta II či pápež František. Projekt je založený na rešpekte a spája ľudí všetkých vierovyznaní i ateistov.

Projekt Mary’s Meals poskytuje jedno výživné jedlo v mieste vzdelávania každý školský deň deťom v extrémnej chudobe. Jedlá im priamo v školách varí a podáva vyše 80-tisíc dobrovoľníkov z tamojších komunít z lokálne vypestovaných surovín. Práve jedlo láka chudobné deti do škôl a pomáha im získať vzdelanie, ktoré by bolo pre mnohé z nich práve kvôli chudobe a hladu nedosiahnuteľné. Projekt aktuálne sýti už vyše 1,6 milióna detí v 19 krajinách sveta (vrátane Haiti, Indie, Južného Sudánu, Sýrie či Kene). Vďaka slovenskému behu ich môže byť zas o niekoľko viac.

Virtuálny beh Mary’s Meals Charity Run si môže zabehnúť alebo odkráčať každý od 12. do 20. septembra kdekoľvek na Slovensku. Trasu si každý určí sám a má tiež možnosť vytvoriť si s priateľmi virtuálny tím a pomáhať tak spoločne. "Už máme nahlásených množstvo účastníkov a tešíme sa na tých, ktorí ešte pribudnú", vysvetľuje jedna z organizátoriek behu Alexandra Murínová, dobrovoľnícka koordinátorka združenia Mary’s Meals Slovensko, ktoré vo verejnej zbierke doposiaľ pomohlo zozbierať prostriedky už na skoro dva milióny porcií jedla pre deti.

V Tatrách sa tento rok bude kvôli pandémii behať mimoriadne zodpovedne. Osemkilometrový okruh v  Tatranskej Lomnici si 19. septembra zabehne maximálne 100 dospelých účastníkov za dodržania špeciálnych opatrení konzultovaných s hygienikmi. Bežcom v Tatrách komorne zahrá britský hudobný multitalent žijúci v Tatrách James Evans. Kto nebude môcť prísť do Tatier, môže sa k bežcom pripojiť virtuálne. Viac informácií a registráciu na charitatívny beh Mary’s Meals Charity run nájdete na www.charityrun.sk

Bližšie informácie o podujatí

Ako konkrétne charitatívny beh pomôže deťom v extrémnej chudobe?

Každý účastník zaplatením registračného poplatku v cene 18,30€ prispieva do verejnej zbierky, pričom táto suma uhradí pre jedno dieťaťa žijúce v extrémnej chudobe náklady na poskytnutie jedného jedla denne počas celého školského roka. Jedlo v škole zabezpečuje uznávaná medzinárodná charitatívna organizácia Mary’s Meals.

Ako a kde pomáha deťom Mary’s Meals?

Mary’s Meals poskytuje každý školský deň stravu pre 1 667 067 detí žijúcich v extrémnej chudobe prostredníctvom školských stravovacích programov v 19 krajinách: Malawi, Libérii, Zambii, Zimbabwe, Haiti, Keni, Indii, Južnom Sudáne, Ugande, Etiópii, Benine, Libanone, Sýrii, Mjanmarsku, Thajsku, Ekvádore, Nigeri, Madagaskare a Rumunsku.

Práve jedlo láka chudobné deti do škôl a pomáha im získať vzdelanie, ktoré by bolo pre mnohé z nich práve kvôli chudobe a hladu nedosiahnuteľné. Vzdelanie deťom otvára dvere von z extrémnej chudoby.

Ako je možné, že náklady na nasýtenie jedného dieťaťa na celý školský rok sú iba 18,30 EUR?

Mary’s Meals spravujú miestne komunity v krajinách, v ktorých pôsobí – bez nároku na odmenu tam deťom varí jedlo vyše 80-tisíc miestnych dobrovoľníkov, zvyčajne rodičov detí. Pokiaľ je to možné, jedlo sa pripravuje z lokálne vypestovaných potravín, vďaka čomu sa podporuje miestne hospodárstvo.

Vďaka tomuto nízkonákladovému modelu je priemerná cena jednej porcie jedla pre deti 9 centov, pričom celkové náklady na stravovanie jedného dieťaťa sú 18,30 EUR na celý školský rok. 

Kto a prečo založil projekt Mary’s Meals?

Projekt Mary’s Meals začal v roku 2002, keď Magnus MacFarlane-Barrow navštívil Malawi počas hladomoru a stretol sa matkou zomierajúcou na AIDS. Keď sa Magnus opýtal jej najstaršieho syna Edwarda, aké sú jeho životné sny a ambície v 14 rokoch, jednoducho odpovedal: “Chcel by som mať dostatok jedla a jedného dňa môcť chodiť do školy." Tieto slová sa stali podnetom pre založenie projektu Mary’s Meals. Víziou Mary’s Meals je, aby každé dieťa malo dostatok jedla a možnosť chodiť do školy.

Kto zo svetových osobností podporil projekt Mary’s Meals?

Projekt Mary’s Meals a jeho zakladateľa Magnus MacFarlane-Barrow ocenila anglická kráľovná Alžbeta a osobne ho podporil pápež František a slovami: „Vpred! Vpred! Vpred! Nech Boh žehná vaše dielo“. Mary’s Meals je založené na rešpekte a spája ľudí všetkých vierovyznaní i ateistov. Magnus MacFarlane-Barrow bol za charitatívnu prácu ocenený cenou CNN Hero a bol zaradený do rebríčka 100 najvplyvnejších ľudí sveta Times 100 podľa časopisu Times.

Herec Gerard Butler, ktorý organizácii dlhodobo pomáha, natočil s Mary’s Meals na Haiti a v Libérii dokumentárny film „Láska dosiahne všade“ (Love Reaches Everywhere). Film mal premiéru v júni 2020 a je možné si ho pozrieť na stránke Mary’s Meals.

Ako Mary’s Meals pomáha počas pandémie COVID-19?

Napriek tomu, že kvôli pandémii Covid-19 sú školy vo viacerých krajinách pomoci zatvorené, práca organizácie sa nezastavila. Deti zapojené do školského stravovacieho programu dostávajú stravu

prostredníctvom distribúcie potravinových balíkov a základných hygienických potrieb v rámci miestnych komunít. Rodičom sa tak umožňuje variť každodenné jedlo pre deti priamo doma - v ich dočasnom mieste vzdelávania.

Kto a ako organizuje charitatívny beh a aktivity Mary’s Meals na Slovensku?

Na Slovensku je podpora diela Mary’s Meals organizovaná občianskym združením Mary’s Meals Slovensko, ktoré funguje výlučne na práci dobrovoľníkov a odvádza 100% prijatých príspevkov z verejnej zbierky na financovanie programu školského stravovania. Všetky náklady združenia na Slovensku idú z vlastného vrecka dobrovoľníkov a ich sympatizantov. Charitatívny beh podporili sponzori a Mesto Vysoké Tatry.

Ako je zaručená transparentnosť financií vo verejnej zbierke?

100% z výťažku z charitatívneho behu tvorí príspevok na verejnú zbierku "Mary’s Meals 2020" organizovanú občianskym združením Mary’s Meals Slovensko určenú výlučne na financovanie školského stravovacieho programu Mary’s Meals. Verejná zbierka je kontrolovaná ministerstvom vnútra, pričom ročné vyúčtovanie zbierky potvrdené ministerstvom sa transparentne zverejňuje na stránke  verejná zbierka Mary’s Meals.

Občianske združenie Mary’s Meals Slovensko od svojho vzniku v 2019 rozhodlo dobrovoľne zverejňovať a overovať svoje výročné správy a účtovné závierky nezávislým audítorom, pozrite si auditovanú výročnú správu Mary’s Meals Slovensko za rok 2019

-

Zdroj: Mary’s Meals

( TK KBS, mme, ml; pz ) 20200911030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]