[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 18. 04. 2021   Meniny má Valér       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Beckove pochovali zosnulého Bohuslava Jozefa Šprláka O. Praem.
P:3, 11. 09. 2020 09:00, DOMBeckov 11. septembra (TK KBS) Zástupy kňazov, rehoľných sestier a veriacich sa rozlúčili so zosnulým pátrom Bohuslavom Jozefom Šprlákom, O.Praem. Zádušná svätá omša sa konala vo farskom Kostole sv. Štefana Uhorského v Beckove. Rehoľný kňaz Kráľovskej kanonie premonštrátov na pražskom Strahove si prial byť pochovaný v Beckove, blízko sestier, aby sa mal kto za neho modliť, ako hovorieval.

Hlavným celebrantom zádušnej svätej omše bol trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, spolu s ním koncelebrovali dvaja opáti Kráľovskej kanonie premonštrátov v Prahe na Strahove, súčasný Daniel Janáček a emeritný Michael Pojezdný a ďalší kňazi. Prítomných bolo asi 80 kňazov, rehoľných, ale i diecéznych. K prítomným na pohrebných obradoch sa v homílii prihovoril opát Daniel, ktorý priblížil osobnosť pátra Bohuslava.

 

V jednej rozlúčkovej reči odznelo: „Dnes má páter dokončený príbytok, dnes sa večnosť stala mu blízkou... zastavil sa čas i srdce, emócie po tvári putujú, sú to straty, ktoré prebodávajú náš svet... písali by sme príbeh inak, ale Boh nám ho píše sám... Jeho láska sprevádzala pátrove kroky a roky, obrala ovocie života, pripravila na koniec tu, i na prvé stretnutie tam. Boh si ho zavolal, aj keď podľa ľudskej mienky možno trochu skoro. Ale páter Bohuslav nikdy netúžil žiť dlho, preto žil naplno... Ak mu niekto prial sto rokov života, hovoril, že také prianie je ťažký hriech.

Celým srdcom patril Ježišovi Kristovi, ktorého svojím životom i kňazskou službou verne sprítomňoval. Jeho život bol naplnený láskou a službou Bohu i ľuďom. Všetci: starší, mladší, deti v škole, trpiaci v hospici, rehoľné sestry i laici mali miesto v jeho milujúcom otcovskom srdci. Snažil sa byť poslušný všetkému, čo cítil, že dobrý Boh od neho žiada, i keď mu to bolo ťažké. Boh, aj keď berie, robí to preto, že nám chce dať viac... Jemu, veríme že nebo... A nám tiež niečo krásne, čomu ešte nerozumieme, ale keď povieme svoje áno, určite to zažijeme.“

 

Pohrebné obrady na miestnom cintoríne v Beckove viedol strahovský opát Daniel Peter Janáček O. Praem. Pohrebné obrady doprevádzali spevom sestry z Kongregácie školských sestier de Notre Dame, ktorým páter Bohuslav posledné dlhé roky svojho života slúžil ako duchovný otec komunity v Beckove. Ešte dlhší životný úsek so sestrami notredamkami prešiel pri spolupráci na rozvoji ich komunity a školského apoštolátu s mladými v Novom Meste nad Váhom.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave / sr. Metoda Piatničková, ŠSND

( TK KBS, abut, mpi; ml ) 20200911016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]