TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 09. 2020   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uplynulo 7 rokov od úmrtia lekára a disidenta Silvestra Krčméryho
P:3, 10. 09. 2020 08:46, DOMBratislava 10. augusta (TK KBS) Pred siedmymi rokmi zomrel MUDr. Silvester Krčméry SF. Ide o jednu z popredných osobností tajnej Cirkvi na Slovensku. Spolu s matematikom a kňazom Vladimírom Juklom stáli pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstva Fatima i organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov. Narodil sa 5. augusta 1924 v Trnave, zomrel 10. septembra 2013 v Bratislave.

Silvester Krčméry(1924 – 2013) bol skaut, slovenský lekár, politický väzeň a katolícky disident, ktorý v dobe komunistického režimu spolu s Vladimírom Juklom a kardinálom Korcom budovali na Slovensku rozsiahlu tajnú cirkev.

Detstvo a mladosť prežil v Banskej Bystrici, kde si ako 13 ročný chlapec poznačil do denníka: „Nulla dies sine linea“ (nezaháľať ani deň). Do „mesta pod Urpínom“ sa opätovne vrátil ako účastník SNP po boku profesora Kolakoviča. Po nástupe komunistického režimu zažil krutú vyšetrovaciu väzbu (1951 – 1954) a v roku 1954 bol Vojenským súdom v Trenčíne odsúdený za vlastizradu na 14 rokov väzenia. Trest si odpykával vo viacerých väzniciach (vrátane Banskej Bystrice) a v pracovných táboroch. Po návrate z väzenia pracoval ako lekár v Podunajských Biskupiciach.

Bol spoluzakladateľom sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima (1974), ktoré sa podieľalo na vydávaní samizdatovej literatúry, organizovaní krúžkov tajnej cirkvi, pašovaní náboženskej literatúry i do ZSSR a položilo základy rodinných a mládežníckych kresťanských hnutí (vrátene eRka – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí).

Vo vysielaní Hlasu Ameriky v roku 1984 bol označený za „jedného z najstráženejších a najsledovanejších v ČSSR.“ Stál pri zrode Sviečkovej manifestácie (25. marec 1988), ktorá slovami vtedajšieho nemeckého prezidenta „otvorila cestu k pádu Berlínskeho múru“ a Novembru´89.

Už od vysokoškolských čias organizoval evanjelizáciu študentov, učňov, narkomanov, alkoholikov i väzňov s otvorenosťou voči každému v duchu hesla: „...aby sa nám každý stal rodinou“. Dominik Tatarka ho nazýval „apoštolom“, František Mikloško „pilierom tajnej cirkvi“ a „žijúcou legendou“.

Jeho životný príbeh ocenil Ján Pavol II. udelením Rádu sv. Silvestra, prezident Slovenskej republiky prepožičaním štátneho vyznamenania, získal Cenu Jána Lagoša i čestné občianstvo mesta Banská Bystrica. Pre hudobného skladateľa vážnej hudby Lukáša Borzíka sa stal inšpiráciou pre napísanie symfonickej skladby a Ľubomír Feldek o ňom napísal divadelnú hru, ktorá sa hrá v Slovenskom národnom divadle. Vyšla o ňom aj rozhlasová hra, v premiére ju v júni tohto roka odvysielalo Rádio Devín.

Silvester Krčméry svoje pevné zásady nezradil ani pod nátlakom moci, eštebáckych výsluchov a komunistických lágrov. Celý život zasvätil pravde, viere a jej šíreniu. Jeho postoje sa stali vzorom a oporou pre mnohých nasledovníkov v zápase o slobodu v čase fašizmu i komunizmu.

Zdroje: Archív TK KBS / Spracoval: František Neupauer( TK KBS, tk, fne, ml; pz ) 20200910016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020