[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zoborský opát slávil svätú omšu v ruinách zoborského kláštora v Nitre
P:3, 09. 09. 2020 09:25, DOMNitra 9. septembra (TK KBS) Pri príležitosti sviatku 50. výročia svojho príchodu do Nitry slávil 8. septembra 2020 dnes už najstarší nitriansky diecézny kňaz - 90-ročný kanonik Katedrálnej kapituly sv. Emeráma a titulárny zoborský opát Mons. Ladislav Belás - na sviatok Narodenia Panny Márie ďakovnú svätú omšu tam, kde mu to prináleží, v zakonzervovaných ruinách starobylého Zoborského kláštora v Nitre.

Za účasti veriacich spolu s farárom zoborskej farnosti Milanom Polákom ďakoval v ruine Kostola sv. Jozefa počas liturgickej slávnosti Bohu za toto svoje kňazské pôsobenie v Nitre. Vo vysokom veku aj napriek čiastočným pohybovým obmedzeniam s tým spojenými, počas bohoslužby a zvlášť však počas homílie prítomných veriacich presvedčil o svojej stále čulej mysli a živej historickej pamäti, vďaka ktorej priblížil aj osobnosť sv. Hypolita, po ktorom bol pomenovaný bývalý a pôvodný benediktínsky kláštor postavený na úpätí Zobora. Zdôraznil aj kresťanské hodnoty, ktoré sú na tomto mieste symbolicky zakonzervované tak, ako aj stáročné múry bývalého kláštora.

Mons. Belás obetoval ďakovnú svätú omšu za seba, veriacich, i mesto Nitra s úmyslom, aby význam opátstva sv. Hypolita zostal pre Nitru zachovaný aj pre budúce generácie, lebo práve toto opátstvo a kláštor zohrali významnú úlohu pri šírení kresťanstva, vzdelanosti a prehlbovaní života Cirkvi na území Nitry a jej okolia v období pôsobenia benediktínov z okolia Salzburgu na tomto území, ako aj počas jestvovania Veľkomoravskej ríše a pôsobení sv. Cyrila a Metoda. Jeho svedectvo viery, ale aj úcty k histórii a dejinám Cirkvi na Slovensku a zvlášť v Nitre bolo  viditeľné v jeho osobnom prežívaní genia loci Zoborského kláštora a úprimnej snahe odovzdať tieto pocity, vedomosti a vieru prítomným účastníkom slávnosti.

Mons. ThDr. Ladislav Belás, cirkevný historik a vysokoškolský pedagóg, titulárny zoborský opát a kanonik Katedrálnej kapituly sv. Emeráma sa vo februári tohto roku dožil významného životného jubilea 90 rokov. Je nositeľom Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja za mimoriadny osobný prínos ku štúdiu cirkevných dejín Slovenska a Nitrianskeho kraja, obnovu jeho duchovných tradícií a propagáciu na Slovensku i v zahraničí. Patrí do galérie vzdelancov s obdivuhodnými vedomosťami, ktorí sa pričinili o skúmanie histórie Cirkvi a národa na Slovensku, a ktorého osobnostné vlastnosti, schopnosti, skúsenosti a vedomosti ho doviedli k úspechom a výsledkom, ktoré zviditeľnili nielen jeho, ale cez neho aj Nitru a Nitriansky kraj doma i v zahraničí.

Benediktínsky kláštor sv. Hipolyta v období 11. – 13. storočia plnil dôležitú funkciu jedného z centier duchovného, verejnoprávneho a kultúrneho centra v Uhorsku. Táto lokalita bola preto zaradená aj do trás Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda a Svätojakubskej cesty vedúcich cez územie mesta Nitra. Vďaka aktivite Zoborského skrášľovacieho spolku s podporou Ministerstva kultúry SR, Mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja sa podarilo rekonštruovať a zakonzervovať veľkú časť ruín a zveľadiť areál Zoborského kláštora. Preto dnes môžu turisti, pútnici a návštevníci so sprievodcami Turisticko informačného centra Mesta Nitra prechádzať celým areálom, a najmenší využiť aj zážitkovú expozíciu.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20200909024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]