[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na stabilitu rodiny má vplyv čas a prítomnosť rodičov, zhodli sa vedci
P:3, 08. 09. 2020 15:57, DOMTrnava 8. septembra (TK KBS) Výskumníci z Trnavskej univerzity skúmali faktory, ktoré majú vplyv na stabilitu rodiny. Okrem dostatku času a prítomnosti oboch rodičov by podľa nich pomohlo aj zvýšenie prostriedkov štátu na podporu detí a rodín zo súčasných 1,6% HDP na úroveň priemeru EÚ (2,4%). Odporúčajú tiež zaviesť nový predmet na základných školách, ktorý deti naučí riešiť konflikty.

Vyplýva to z výstupov štvorročného projektu APVV Vybrané faktory pro-rodinnej stratégie a podpora stabilnej rodiny v multikulturálnom prostredí, ktorý v rokoch 2016-2020 realizovali na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity (TF TU) so sídlom v Bratislave.

Výskumný projekt zavŕšia medzinárodnou konferenciou Pomoc stabilite rodiny, ktorá sa uskutoční už vo štvrtok 24. septembra v Bratislave na Kostolnej č. 1 (vchod z Primaciálneho námestia). TF TU ju organizuje spolu s Fakultou štúdií o rodine Univerzity kardinála Štefana Višinského vo Varšave. Účastníci sa na ňu môžu registrovať pomocou prihlasovacieho formulára.

„V rodinách i v spoločenskom živote sa ukazuje neschopnosť mladých ľudí riešiť konflikty, čo by bolo možné zlepšiť zavedením prierezovej témy výchovy a vzdelávania zameranej práve na riešenie konfliktov. Pozitívnu rolu zohrávajú existujúce centrá pomoci rodine, ktoré sú však materiálne i personálne poddimenzované,“ konštatuje hlavný riešiteľ projektu profesor Ladislav Csontos, autor novej monografie Stratégia na podporu stabilnej rodiny a jej faktory.

Pomôcť rodine by podľa vedcov z Trnavskej univerzity malo byť záujmom a spoločným strategickým cieľom štátu a všetkých jeho štruktúr, ale aj Cirkvi. Navrhujú prijať opatrenia na lepšie zosúladenie života rodiny a práce, podporovať rodiny s troma a viac deťmi, ponúkať vzdelávacie programy pre snúbencov a mladých manželov, zatraktívniť učiteľské povolanie nielen zvýšením finančného ohodnotenia a spoločenským uznaním a motivovať mladých mužov k štúdiu učiteľských odborov.

Odporúčajú tiež na základných školách zaviesť predmet Riešenie konfliktov. Pre tento predmet bude potrebné vypracovať teoretické zdôvodnenie, vytvoriť osnovy a vyškoliť kompetentných vyučujúcich v priebehu najbližších desiatich rokov.

Ako teológovia však majú aj pro-rodinné odporúčania pre Cirkev: rodina má byť v strede farského spoločenstva a farnosť má byť „rodinou rodín“. Majú sa vytvárať pastoračné programy, navýšiť kapacity centier pomoci rodinám a do duchovnej služby majú byť viac zapojení ženatí trvalí diakoni.

-

Kontakt pre médiá: Matúš Demko, matus.demko@truni.sk / tel. +421 918 899 854

( TK KBS, mde; ml ) 20200908027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]