[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ratzingerov kruh bude diskutovať na tému" „Pán môj a Boh môj!“
P:3, 08. 09. 2020 14:05, ZAHVatikán 8. septembra (RV) Kruh bývalých študentov a doktorandov profesora Josepha Ratzingera, známy ako Ratzinger Schülerkreis, sa koncom septembra opäť zíde vo Vatikáne na svojom výročnom stretnutí. Diskutovať budú na tému: „Pán môj a Boh môj! (Jn 20,28) - Otázka Boha v aktuálnych výzvach“.

Stretnutie, ktoré sa uskutoční 25. a 26. septembra, bude prebiehať podobným štýlom ako minulý rok: jedno stretnutie bude súkromné, za zatvorenými dverami, a druhé bude otvorené verejnosti, s príspevkami troch kardinálov (Kocha, Woelkiho a Ladariu).

K bývalým Ratzingerovým študentom, tzv. Ratzinger Schülerkreis v posledných rokoch pribudla i nová generácia vedcov, tzv. Neue Schülerkreis, ktorí síce neštudovali u Ratzingera, no skúmali jeho dielo a rozvíjajú tak jeho dedičstvo. V skupine približne 30 členov Neue Schülerkreis  sú okrem katolíkov aj pravoslávni.

Za zatvorenými dverami v piatok 25. septembra budú relátormi Ludwig Weimer, Sven Leo Conrad a Helmut Hoping. Verejná časť stretnutí, s ktorou sa začalo len minulý rok, sa bude konať v sobotu 26. septembra na Patristickom inštitúte Augustiniánum v susedstve vatikánskej kolonády. Otvorí ju kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov, ktorý od minulého roka koordinuje skupinu Neue Schülerkreis.

Na tému: „Zjavenie medzi pravdivými princípmi a realitou života“ vystúpi ako relátor kardinál Rainer Maria Woelki, kolínsky arcibiskup. Po jeho relácii bude nasledovať niekoľko príspevkov. Prof. Stephan Herzberg bude hovoriť o Bohu viery a Bohu filozofov. Kardinál Luis Ladaria, prefekt Kongregácie pre náuku viery, vystúpi s príspevkom „Základy viery a živá tradícia“. Profesor Rainer Hangler prehovorí na tému „Cirkev ako adresátka zjavenia podľa príkladu Márie“ a prof. Josef Zoehrer na tému „Božie slovo v osobnom živote Josepha Ratzingera/Benedikta XVI.“

Súčasťou verejného stretnutia bude aj plenárna diskusia, koordinovaná profesorom Achimom Buckenmaierom z Lateránskej univerzity.

Bývalí študenti Josefa Ratzingera sa stretávajú od roku 1977, kedy bol menovaný za arcibiskupa Mníchova a Freisingu. Mnohí historickí členovia sa už viac na stretnutiach nezúčastňujú kvôli pokročilému veku. Čoraz viac sa však zvyšuje počet diplomových prác a štúdií o Benediktovi XVI. Ratzingerova nadácia združila aj skupinu doktorandov študujúcich myšlienky Benedikta XVI. a ich potrebám slúži tzv. Ratzingerova bibliotéka na pôde kolégia Campo Santo Teutonico vo Vatikáne.

Odkedy sa stal Benedikt XVI. emeritným pápežom, nepredsedá viac pravidelným stretnutiam svojich bývalých študentov, ako to robil ešte aj za svojho pontifikátu. Minulý rok sa stretnutie Ratzinger Schülerkreis venovalo téme: „Kňazstvo v teológii Josepha Ratzingera vo svetle aktuálnej situácie“. (Zdroj: ACI Stampa)

( TK KBS, RV, zk, acis, ml; pz ) 20200908024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]