[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi v Portugalsku obnovili prípravy Svetových dní mládeže 2023
P:3, 08. 09. 2020 10:05, ZAHPortugalsko 8. septembra (TK KBS) Biskupi Portugalska sa stretli po prvýkrát v rámci pastoračného roka a obnovili prípravu Svetových dní mládeže 2023.

Podľa arcibiskupa América Aguiara, pomocného lisabonského biskupa a predsedu „Nadácie SDM Lisabon 2023“, pápež František „potichu“ a „s oduševnením“ sleduje prípravy na Svetové dni mládeže.Minulú stredu sa arcibiskup Aguiar zúčastnil na prvej generálnej audiencii, ktorú mal pápež za účasti veriacich, po tom, čo boli audiencie pozastavené z dôvodu pandémie koronavíru. „Pápež je veľmi šťastný, ale je tiež pokojný,“ uviedol arcibiskup Aguiar s vysvetlením, že je to preto, lebo „je si vedomý toho, že prípravné práce na SDM napredujú“. „Požiadal nás tiež, aby sme nezabudli na rozmer solidarity,“ dodal arcibiskup.


Organizovanie SDM 2023 sa doteraz konalo „v zákulisí“, pretože prioritou bola solidarita, vysvetľuje prezident Nadácie SDM Lisabon 2023.

Svetové dni mládeže v Lisabone sa mali pôvodne konať v roku 2022, ale kvôli pandemickej kríze vyvolanej ochorením Covid-19 sa posunuli o jeden rok. Odložené bolo aj odovzdanie symbolov Svetových dní mládeže, ktorými sú mariánsky kríž a ikona a ktoré mali byť odovzdané mladým ľuďom v Portugalsku.

Zvyčajne na Kvetnú nedeľu, ktorá sa slávi ako Deň mládeže na diecéznej úrovni, delegácia mladých ľudí z krajiny, ktorá hostila posledné SDM, odovzdáva tieto dva symboly svojim rovesníkom pochádzajúcim z národa, ktorý bude hostiť nasledujúce Svetové dni mládeže, a to na Námestí svätého Petra. Tentokrát to bola Panama, kde sa konali Svetové dni mládeže roku 2019, ktorá mala odovzdávať kríž a mariánsku ikonu Portugalsku; pandémia však odovzdaniu symbolov zabránila.


Aktuálne je ceremoniál odovzdania naplánovaný na 22. novembra, na sviatok Krista Kráľa. Arcibiskup Aguiar však zdôrazňuje, že všetko bude závisieť od zdravotnej situácie, pretože treba brať do úvahy „zdravie a život účastníkov“ Svetových dní mládeže. Arcibiskup Aguiar vyjadril nádej, že podujatie v Lisabone bude naozaj korešpondovať so „životným štýlom, spôsobom cítenia a jazykom mladých ľudí“, aby sa mohli stať skutočnými protagonistami podujatia.

Zdroj: Vatican News / Preložila: Stanislav Gábor( TK KBS, rv, sga; ml ) 20200908017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]