[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Relikvie sv. Rozálie uložili v morovej kaplnke na cintoríne v Košiciach
P:3, 07. 09. 2020 11:41, DOM

Košice 7. septembra (TK KBS) V dňoch 4. - 6. septembra sa pri príležitosti spomienky na Sv. Rozáliu uskutočnilo v kaplnke sv. Rozálie v Košiciach modlitbové trojdnie a Púť k sv. Rozálii za odvrátenie epidémie a ochranu mesta Košice a jeho obyvateľov. Vďaka farárovi Markovi Ondrejovi sa podarilo získať a inštalovať do kaplnky aj prvostupňové relikvie sv. Rozálie.

„Hľadali sme spôsob, ako dostať relikvie sv. Rozálie na toto miesto. Je to talianska svätica a nám sa z Ríma podarilo získať túto vzácnu relikviu. Tri dni sme sa pripravovali práve na dnešný sviatok, pretože je výnimočný aj tým, že po 305 rokoch odkedy tu stojí táto kaplnka, sem prichádzajú aj jej ostatky. Čiže nielen jej duchovná, ale aj jej fyzická prítomnosť je tu medzi nami," uviedol Ondrej.

Morová Kaplnka sv. Rozálie sa nachádza na Cintoríne sv. Rozálie v Košiciach. Pochádza z roku 1715, kedy postihla Slovensko najsilnejšia morová epidémia v novoveku. Na návrh Jezuitov ju dala postaviť vtedajšia košická mestská rada, aby mali Košičania patrónku, ktorá ich ochráni pred morom. Sviatok sv. Rozálie si pripomíname v liturgickom kalendári 4. septembra.

Svätica zo Sicílie sa narodila začiatkom 12.storočia a je uctievaná hlavne ako pomocnica pri epidémiách. Žila ako pustovníčka, jej príkladný život jej vyniesol povesť svätosti už za jej života. Krátko po jej smrti ju ľud uctieval a putoval k jaskyni, kde bola pochovaná. Keď v 17. storočí na Sicílii vypukol mor, cirkevná vrchnosť s relikviami Rozálie vykonala sprievod mestom a za spevu Te Deum sa diali mnohé uzdravenia. Počet nakazených začal klesať, až sa napokon morová nákaza vytratila. Jej telesné ostatky sú dodnes uložené v katedrále v Palerme.

Podľa tradície sa v prvú nedeľu po sviatku Sv. Rozálie uskutočnila odpustová svätá omša zakončená eucharistickým sprievodom v areáli cintorína, spojená s požehnaním mesta a jeho obyvateľov.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian

( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20200907028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním