[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 02. 03. 2021   Meniny má Anežka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo farnosti Veľký Lapáš uviedli komunitu Školských sestier sv. Františka
P:3, 07. 09. 2020 07:40, DOMVeľký Lapáš 7. septembra (TK KBS) Za účasti veriacich a vedenia slovenskej provincie Kongregácie Školských sestier sv. Františka z Assisi bola počas svätej omše v miestnom farskom kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie vo Veľkom Lapáši pri Nitre uvedená do služby ďalšia ženská rehoľná komunita. Svätú omšu spolu s miestnym farárom Radovanom Kobydom a výpomocným duchovným Jozefom Haluzom celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, ktorý v jej úvode privítal sestry vo svojom novom pôsobisku a vyjadril radosť z ich prítomnosti v Nitrianskej diecéze.

V homílii preto veriacim objasnil ich prítomnosť a poslanie, keď ich prirovnal k novému vínu plnému energie, ktoré môže prekvasovať svet. Uvažoval aj nad blízkym vzťahom Boha a človeka, ktorý sa prejavil aj v tom, že Boží Syn Ježiš Kristus vstúpil do životov ľudí a dal človeku aj svoje srdce. Vyzval preto prítomných veriacich, aby si to uvedomili, učili sa od Neho a transplantovali Ježišovo Srdce do svojich životov, aby sa to prejavilo v ich životoch vernosťou Bohu, či živom, skutočnom a úprimnom kresťanskom živote.

K tomu majú veriacim vo farnosti pomáhať svojou prítomnosťou a službou aj rehoľné sestry Laura, Caritas a Noemi. V závere svojej homílie tak biskup Judák zopakoval: „Transplantujme teda Božiu lásku do našich životov aj do sveta, ktorý je mnohokrát vlčí a nevďačný, akoby sa v ňom neoplatilo konať dobro, lebo aj my kresťania sme povolaní, aby sme ho pretvárali.“

Koniec svätej omše patril predstaveniu rehole a jej činnosti a chariziem provinciálnou predstavenou sestrou Rafaelou a poklone Najsvätejšej Sviatosti s modlitbou k Božskému Srdcu na prvý piatok v mesiaci so záverečným eucharistickým požehnaním.

Po skončení liturgickej slávnosti požehnal biskup Judák aj priestory na bývanie sestier a ich komunitnú kaplnku, aby sa mohli naplno venovať službe veriacim vo farnosti. Sestra Laura v oblasti charit, sestra Caritas ako katechétka na ZŠ Veľký Lapáš a sestra Noemi ako vychovávateľka na ZŠ s MŠ v Golianove. Od ich prítomnosti vo farnosti sa očakáva oživenie farskej pastorácie a pastorácie detí a mládeže. Farnosť za to vyjadrila vďaku Bohu, vedeniu rehole i nitrianskemu diecéznemu biskupovi za súhlas s ich pôsobením vo farnosti.

Kongregáciu školských sestier Tretieho rehoľného rádu svätého Františka tvoria sestry, ženy zasvätené Bohu, ktoré prijali Kristovo pozvanie nasledovať ho a intenzívnejšie žiť svoje krstné zasvätenie. Životom podľa evanjelia v duchu svätého Františka z Assisi a charizmy zakladateľky Františky Antónie Lamplovej napĺňajú svoje povolanie službou v Cirkvi a pre Cirkev. Charizma je zakorenená v prežívaní evanjelia podľa tradície františkánskej kajúcnosti, v dôvernom spojení s Bohom uprostred apoštolskej práce. V duchu františkánskej chudoby, jednoduchosti a pokory sa v spoločnom živote venujú kresťanskej formácii a výchove pre celkový rozvoj človeka. Odpovedajú na znamenia doby a na potreby Cirkvi ako jej verné služobnice a radostne slúžia chudobným a ináč núdznym.

Sú rehoľnou kongregáciou pápežského práva. V duchu svätého Františka sú verné Svätému Otcovi a do služieb miestnej Cirkvi sa zapájajú v spolupráci s diecéznym biskupom. Kongregácia je medzinárodná. Má vyše 400 sestier, z toho Slovenská provincia má 160 sestier. Vedenie kongregácie sídli v Ríme. Slovenská provincia má provinciálny dom v Žiline. Ku kongregácii patria aj pridružení členovia, ženy a muži, ktorí žijú charizmu v každodennom živote vo svojich rodinách a zamestnaniach.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

FOTOGALÉRIU je možné nájsť TU

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20200907013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]