TK KBS

Dnes je sobota 19. 09. 2020   Meniny má Konštantín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin v mene pápeža navštívil Bejrút: „Nie ste sami!“
P:3, 04. 09. 2020 14:05, ZAHBejrút 4. septembra (RV) V piatok 4. septembra, keď uplynul presne mesiac od tragického výbuchu v Bejrúte, sa svet spája v modlitbe a pôste za Libanon.

Pápež František pri tejto príležitosti vyslal do Libanonu ako svojho osobitného vyslanca vatikánskeho štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina, ktorý sa v Bejrúte stretol s náboženskými predstaviteľmi krajiny a v mariánskej svätyni v Harisse slávil svätú omšu.

Bejrút sa stále spamätáva z tragických následkov výbuchu v prístavnej zóne, ktorého výsledkom je 220 mŕtvych, 6000 zranených a 300 tisíc evakuovaných. Kardinál Pietro Parolin priletel do Libanonu už vo štvrtok večer 3. septembra. V maronitskej katedrále sv. Juraja v Bejrúte sa stretol s náboženským predstaviteľmi krajiny.

Tlmočil im slová pápeža Františka o jeho blízkosti a podpore trpiacemu obyvateľstvu, v zjednotení s celou Katolíckou cirkvou po celom svete: „Nie ste sami!“.

Na úvod sa kardinál Parolin sa poďakoval maronitskému arcibiskupovi Bejrútu Mons. Paulovi Abdelovi Saterovi, ktorý prítomných náboženských predstaviteľov privítal v katedrálnom chráme. V príhovore k nim vatikánsky štátny sekretár vyjadril úmysel s ktorým prichádza týmito slovami:

„Zaiste, nikto nemôže žiť v situácii strachu, že jeho život a životy jeho drahých môžu byť v ktorejkoľvek chvíli v ohrození. Preto stojíme pri vás v tichu a solidárnosti, aby sme vyjadrili našu lásku. Stojac pri vás, nachádzame odvahu spoločne zakričať: „Dosť!“.

Naše utrpenie nám môže pomôcť očistiť naše úmysly a posilniť naše odhodlanie žiť pospolu v pokoji a dôstojnosti, bojovať za lepšie vládnutie, ktoré bude napomáhať zodpovednosti, transparentnosti a adresnému ručeniu. Spoločne môžeme poraziť násilie a každú formu autoritárstva, rozvíjajúc inkluzívne občianstvo založené na rešpektovaní základných práv a povinností“.

Kardinál Parolin potom požiadal „položiť dôraz spolu so všetkými libanonskými politickými lídrami, či už tradičných politických strán, ako aj novovytvorených hnutí, aby úprimne a konkrétne podporili talenty mladých ľudí a ich ašpirácie pre mier a lepšiu budúcnosť. Nikto nech nemanipuluje so snami mladších generácií, ale nech naopak umožní aktívnu účasť mladých na budovaní spoločnosti.“

Na závere kardinál Parolin vyzdvihol „nádherné príklady solidárnosti“ v celom Bejrúte, ako gestá, ktoré posilňujú nádej v budúcnosť.      

Vo večerných hodinách kardinál Parolin navštívil národnú mariánsku pútnickú svätyňu Harissa, kde celebroval Eucharistiu. V homílii poukázal na Božie slovo, ktoré povzbudzuje k nádeji aj v tak ťažkej situácii, ako je súčasná ekonomická, sociálna a politická kríza, navyše priťažená pandémiou.( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20200904025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020