[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 11. 04. 2021   Meniny má Július       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Marek Forgáč požehnal požehnal obnovený kostol v Malčiciach
P:3, 01. 09. 2020 14:26, DOMMalčice 1. septembra (TK KBS) Košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč v nedeľu požehnal obnovený kostol sv. Štefana v Malčiciach.

Obec Malčice na východe Slovenska má svoju históriu už vo Veľkomoravskom období. Farnosťou sa stala začiatkom 14. storočia a okrem fary, školy a kostola tu bol v minulosti aj hrad či zemianska kúria. Dnes v Malčiciach nájdeme okrem zboru reformovanej cirkvi a gréckokatolíkov aj Rímskokatolícku farnosť sv. Štefana Uhorského. No a práve kostol sv. Štefana prešiel v predchádzajúcom období obnovou.

V príhovore biskup Forgáč ponúkol úryvok Matúšovho evanjelia, kde Ježiš prvýkrát podáva správu apoštolom o tom, že bude trpieť. Hovorí aj známe usmernenie ako kráčať po ceste za ním: „Ježiš tak apoštolom vyjavil utrpenie preto, aby nežili v ilúzii. Aj nám sa stáva, že občas žijeme akoby v oblakoch. Realita života je však vždy aj o kríži a utrpení. No a tie Ježišove usmernenia sú zhrnutím jadra kresťanstva. Zaprieť seba – to musí veriaci človek spraviť preto, aby videl kríž. Keď ho vidí, musí ho aj vziať na svoje plecia, no a s tým krížom nasledujeme Ježiša. Na tejto ceste už vidíme aj druhých a ich bolesť, lebo v Ježišovi sa všetko spája. Spoločne si takto pomáhame niesť bremená. Kostol a kríž, ktorý je na vrchole veže, je znamením týchto vecí. Poukazuje na to, čo je jadrom kresťanstva. Zaprieť seba, vziať kríž a nasledovať Krista.“

Farár Martin Ferčák pripomenul, že počas obdobia, kedy bolo obmedzenie slávení svätých omší, výmaľovali interiér a fasádu kostola. „Veľa prác sme zvládli svojpomocne a mnoho nám prispeli i sponzori. Veriaci venovali prácam množstvo času aj na úkor svojich dovoleniek, či vlastných projektov a prišli pomôcť pri obnove kostola.“ V Malčiciach sa požehnaním obnova chrámu neskončila. Tunajších veriacich čaká v budúcnosti ešte obnova zvyšnej časti fasády kostola a výstavba kaplniek zastavení krížovej cesty.

-

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke; ml ) 20200901012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]