[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 11. 04. 2021   Meniny má Július       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán v OBSE: V boji proti obchodu s ľuďmi treba rozšíriť 3P na 4P
P:3, 01. 09. 2020 19:45, ZAHViedeň 1. septembra (RV) Jednou z najúčinnejších zbraní na boj proti obchodovaniu s ľuďmi je posilnenie partnerstva a spolupráce medzi štátmi. O tom hovoril stály pozorovateľ Svätej stolice pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Mons. Janusz Urbańczyk na jej 1277. zhromaždení vo Viedni, ktoré sa konalo od 30. júla do 31. augusta. Témou prác bol „Svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi“, ktorý sa na podnet OSN slávil 30. júla.

Mons. Urbańczyk uviedol údaje, že „vo svete je viac než 40 miliónov obetí obchodovania s ľuďmi či vykorisťovania, z ktorých štvrtina, čiže 10 miliónov, má menej než 18 rokov, zatiaľ čo každé dvadsiate sexuálne zneužívané dieťa na svete má menej než osem rokov.“ Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OBSE zároveň poukázal na to, že pandémia COVIDu-19 pozmenila zvyčajné modely obchodovania s ľuďmi a zintenzívnila komunikáciu a manipuláciu prostredníctvom internetu.

Pravidlo „3 P“ treba doplniť štvrtým „P“: partnerstvom

Ako pripomenul Mons. Janusz Urbańczyk, boj proti obchodovaniu s ľuďmi je častokrát  vyjadrený heslom „tri P“, čiže prevencia, ochrana a stíhanie (prevention,  protection,  prosecution). Existuje však aj štvrté „P“, ktoré „je nemenej dôležité a malo by byť posilnené“, uviedol vatikánsky diplomat. Je ním partnerstvo (partnership): „Nedostatok spolupráce medzi rozličnými činiteľmi totiž častokrát robí dobre myslené politiky a programy neúčinnými.“ Je potrebné deliť sa s informáciami a rozvíjať spoločné odpovede na obchodovanie s ľuďmi, pripomína stály pozorovateľ Svätej stolice pri OBSE:

„Pre to, aby sme boli účinní, by mala spolupráca a koordinácia zahŕňať aj občiansku spoločnosť, náboženské organizácie a náboženských lídrov, ako aj ekonomický sektor a médiá“. Príkladom takejto spolupráce je Skupina Santa Marta založená z vôle pápeža Františka v roku 2014. Tá v sebe zhromažďuje vyše 100 delegátov z 30 krajín sveta, vrátane biskupov, členov poriadkových síl, kňazov, rehoľníčky, reprezentantov organizácií zameraných na boj s obchodovaním s ľuďmi a načúva tiež hlasu obetí.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20200901010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]