[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 01. 2021   Meniny má Miloš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V rodisku Anny Kolesárovej oslávili dva roky od jej blahorečenia
P:3, 31. 08. 2020 15:55, DOMVysoká nad Uhom 31. augusta (TK KBS) V rodisku Anny Kolesárovej si pripomenuli dva roky od jej blahorečenia. Duchovná oslava bola v nedeľu 30. augusta 2020 - vo Vysokej nad Uhom.

"Začali sme večeradlom, ktoré viedlo spoločenstvo Fatima z Košíc. Svätú omšu celebroval nový správca farnosti Marcel Jurč. Ako bývalý riaditeľ Univerzitného pastoračného centra v Košiciach má blízko k mladým. Povzbudil všetkých pútnikov k mladosti ducha, aby sme boli pripravení vstúpiť do neba ako Anka," píše na stránke annakolesarova.sk rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudák. Počas svätej omše požehnali nový obraz blahoslavenej Anky Kolesárovej od Dariny Gladišovej s názvom Hostia svätej čistoty.

"Východiskom namaľovania obrazu bol tento zápis dekana Antona Lukáča v matrike zosnulých zo dňa 29. novembra 1944. Keďže sa nezachovali kvalitné fotografie Anky Kolesárovej, v budúcnosti sa preto nevyhneme jej rôznym interpretáciám. Pre šírenie úcty k blahoslavenej Anke Kolesárovej však nie je ani taká podstatná jej vonkajšia podoba, ako skôr vnútorná, ktorou je svedectvo života, lásky a obety. Boh nás všetkých pozýva k láske, ktorá je ochotná sa obetovať, tak ako to urobil Ježiš Kristus a stal sa prítomným v Eucharistii," uvádza webstránka annakolesarova.sk.

Anna Kolesarova, obraz, Gladisova

Ďalší program patril svedectvám o Božej milosti prúdiacej do života ľudí na príhovor bl. Anny a prítomní sa pomodlili aj Korunku k Božiemu milosrdenstvu pred vyloženou Oltárnou sviatosťou. Program hudbou sprevádzali mládežnícky spevokol pod vedením Zuzany a heligonkárka Vlasta Mudríková s Jozefom Opatovským a kapelou. "Prežili sme nádherný program plný duchovnej radosti a Božieho pokoja. Tak ako na slávnosti blahorečenia sa nebo dotklo zeme, tak aj teraz. Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k oslave blahorečenia Anky Kolesárovej," dodal Pavol Hudák.

Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila - radšej smrť než stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil sovietsky vojak, ktorému sa odmietla podvoliť. Zomrela 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci. Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o jej smrti nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár - dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.

Dekrét o mučeníctve šesťnásťročného slovenského dievčaťa schválil pápež František, za blahorečenú ju vyhlásili 1. septembra 2018 v Košiciach.

Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej sú na webovej stránke annakolesarova.sk.( TK KBS, ako; ml ) 20200831059   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]