[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 01. 2021   Meniny má Miloš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový provinciál saleziánov don Timko nastúpi do úradu 1. septembra
P:3, 31. 08. 2020 14:36, DOMBratislava 31. augusta (TK KBS) Don Peter Timko (47), doterajší magister saleziánskych novicov, nastúpi v utorok 1. septembra do úradu provinciála Saleziánov dona Bosca na Slovensku. Svoj šesťročný mandát začne pri svätej omši, na ktorej sa saleziáni stretnú v Žiline. Pre okolnosti pandémie koronavírusu, so zachovaním stanovených opatrení, slávnosť bude mať neverejný charakter. Videoprenos svätej omše o 9:30 bude možné sledovať na facebooku a YouTube saleziánov.

Uvedenie do úradu provinciála vykoná hlavný radca saleziánov pre región strednej a severnej Európy don Roman Jachimowicz. Po prečítaní menovacieho dekrétu od hlavného predstaveného nastupujúci provinciál zloží slávnostné vyznanie viery a podpíše príslušný dokument. Spolu s novým provinciálom nastúpi do svojho úradu – rovnako po prečítaní dekrétu a po zložení vyznania viery – aj nový provinciálny vikár. Do tejto úlohy bol na tri roky menovaný don Peter Jacko (43), doterajší direktor saleziánskej komunity v Trnave.
Nový provinciál saleziánov don Peter Timko bol menovaný do úlohy ešte v decembri minulého roka. Do úradu nastupuje po Jozefovi Ižoldovi, ktorý zomrel po ťažkej chorobe v máji tohto roka, v poslednom roku svojho mandátu.

„Prežívam bázeň, lebo ma to presahuje. Nemám na to dostatočné ľudské ani duchovné kvality. A to nehovorím z falošnej skromnosti, ale preto, že je to naozaj tak. Cítim sa podobne ako apoštoli, keď im Pán Ježiš tvárou v tvár niekoľkotisícovému zástupu povedal: „Vy im dajte jesť!“ A ja nemám ani tých biednych päť chlebov a dve ryby. Mojou útechou i priestorom, v ktorom túžim rásť, je však dať s dôverou Pánovi všetko, čo som schopný dať, aby on z toho urobil dostatok toho, čo treba práve teraz pre mladých a saleziánsku rodinu na Slovensku,“ podelil sa o svoje prežívanie situácie don Timko a o svojich prvých krokoch po prevzatí úradu dodal: „Hneď po uvedení do služby provinciála máme naplánované stretnutie provinciálnej rady v novom zložení. Po nej sa v nasledujúcich dvoch týždňoch chcem osobne stretnúť s každým direktorom z našich dvadsiatichštyroch komunít na Slovensku. S direktormi našich troch komunít na misiách sa zatiaľ stretnem len prostredníctvom internetového videohovoru.

Don Peter Timko sa narodil 9. apríla 1973 a pochádza z obce Sedlice neďaleko Prešova. Po absolvovaní strednej školy vstúpil v roku 1992 do saleziánskeho noviciátu a prvé sľuby ako salezián zložil v konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade 14. augusta 1993. Filozofické štúdiá absolvoval v Nave v Taliansku, bol asistentom novicov, teologické štúdiá absolvoval v Turíne a za kňaza bol vysvätený 5. mája 2001 v Žiline. Pôsobil v saleziánskych dielach v Námestove, v ponoviciáte Žiline, od roku 2006 študoval spirituálnu teológiu v Ríme. V lete 2009 nastúpil ako 36-ročný do úlohy magistra novicov v Poprade-Veľkej, kde pôsobil až doteraz, pričom bol aj direktorom komunity.( TK KBS, rh, rp; rp ) 20200831052   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]