TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 09. 2020   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Chystaná Púť Slovákov na mariánske pútnické miesto Szentkút sa ruší
P:3, 31. 08. 2020 09:07, DOMRožňava 31. augusta (TK KBS) Chystaná Púť Slovákov na mariánske pútnické miesto Szentkút sa ruší. Dôvodom sú epidemiologické opatrenia na Slovensku a v Maďarsku. Oznámila to Rožňavská diecéza. Mariánskych pútnikov, ktorí sa na tejto púti chceli zúčastniť a uctiť si Božiu Matku Pannu Máriu, pozbudzuje, aby sa v deň, keď mala byť (12. septembra), duchovne spojili vo farnostiach so svojimi kňazmi a ctiteľmi Márie a pri slávení svätých omší ďakovali za dar nebeskej Matky. Pridať môžu tiež úmysly za diecézu, za našu krajinu i svet a záchranu pred koronavírusom.

"Nárast ochorenia COVID 19 na Slovensku a vo svete si vyžaduje pretrvávajúce obmedzenia, ktoré zahŕňajú aj opatrenie na Slovensku, že od 1.9 do 1.10. 2020 odborníci neodporúčajú organizovať hromadné podujatia a bude platiť zákaz interiérových hromadných podujatí nad 500 ľudí. Susedné Maďarsko zverejnilo, že vláda od septembra so začiatkom školského roka sprísni epidemiologické opatrenia, ktoré sa budú týkať najmä vstupu do krajiny. Rešpektujúc nariadenia na Slovensku, aj úmysel maďarskej vlády sprísniť opatrenia, sa pripravovaná púť Slovákov 12. septembra 2020 na mariánske pútnické miesto Szentkút ruší. Tak, ako ostatné púte tento rok počas pandémie, môže prebiehať len na farskej úrovni," uvádza web diecézy.

"Všetkých, ktorí sa tejto púte túžili zúčastniť a uctiť si Božiu Matku Pannu Máriu, povzbudzujeme, aby sa v tento deň, kedy budeme sláviť spomienku jej mena, duchovne spojili vo svojich farnostiach so svojimi kňazmi a so všetkými ctiteľmi Panny Márie hlavne pri slávení svätej omše a ďakovali Pánu Bohu za dar nebeskej Matky, s úmyslom uctievať ju naďalej zvlášť nasledovaním príkladu jej života a skrze ňu vyprosovať záchranu pre svet, zvlášť v tomto čase veľkej skúšky pandémie, vyprosovať pre našu diecézu, pre našu krajinu, ale aj pre celý svet záchranu pred koronavírusom," dodáva.

Mátraverebély-Szentkút sa nachádza pri slovensko-maďarských hraniciach na národnostno zmiešanom území, podobne ako mnohé niekdajšie pútnické miesta spravované uhorskými – maďarskými františkánmi, ktoré boli vždy miestami stretnutia rôznych etník a boli miestami kláštorov viacerých národností a kázní v jazyku ľudu, napr. Svätý Anton, Radna (Rumunsko), Baja (južné Maďarsko), Frauenkirchen (Rakúsko). Svätyňu v súčasnosti navštevuje ročne okolo 200 tisíc ľudí. "V roku 2016 bolo naše pútnické miesto afiliované bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, čo v Maďarsku pre Szentkút zabezpečuje jedinečné odpustkové výsady," uvádza web szentkut.hu/sk. Veriaci maďarskej národnosti z Rožňavskej diecézy na toto miesto vlani putovali spoločne druhý raz (na snímke).( TK KBS, burv, ml; pz ) 20200831039   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020