[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec: Úsilie „vziať kríž“ sa stáva účasťou na Kristovej spáse sveta
P:3, 31. 08. 2020 08:00, ZAH

Vatikán 31. augusta (TK KBS) Úsilie „vziať kríž“ sa stáva účasťou na Kristovej spáse sveta. Pápež František to pripomenul v nedeľnom príhovore pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána z okna Apoštolského paláca vo Vatikáne (30. 8. 2020), ktorý z Námestia sv. Petra sledovalo tisícky veriacich. Zameral sa v ňom na ústredné miesto Kristovho kríža v živote každého kresťana, čo si vyžaduje sebazaprenie a ochotu zápasiť proti zlu.

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešné evanjeliové čítanie (porov Mt 16,21-27) je prepojené s evanjeliovým čítaním z minulej nedele (porov. Mt 16,13-20). Potom čo Peter, i v mene ostatných učeníkov, vyznal vieru v Ježiša ako Mesiáša a Božieho Syna, Ježiš im začína hovoriť o svojom utrpení. Počas cesty do Jeruzalema svojim priateľom otvorene vysvetľuje všetko, čo na neho čaká vo svätom meste: vopred im oznamuje tajomstvo svojej smrti a vzkriesenia, pokorenie i oslávenie. Hovorí, že bude musieť „mnoho trpieť od starších, veľkňazov a zákonníkov, že ho zabijú, ale tretieho dňa vstane z mŕtvych“ (Mt 16,21). Jeho slová sa ale nestretli s pochopením, lebo viera učeníkov ešte nie je zrelá a príliš sa viaže na zmýšľanie tohto sveta (porov. Rim 12,2). Myslia na víťazstvo priveľmi svetské, a preto nechápu jazyk kríža.

Pri predstave, že Ježiš môže zlyhať a umrieť na kríži, sa samotný Peter vzoprie a povie mu: „Nech ti je milostivý Boh, Pane! To sa ti nesmie stať!“ (v. 22). Peter verí v Ježiša – je presne taký –, má vieru, verí v Ježiša, verí; chce ho nasledovať, ale neakceptuje to, že Ježišova sláva má prísť cez utrpenie. Pre Petra a ostatných učeníkov – ale aj pre nás! – je kríž nepohodlná vec, kríž je „pohoršenie“, zatiaľ čo Ježiš za „pohoršenie“ považuje útek pred krížom, dalo by sa povedať stiahnutie sa z plnenia Otcovej vôle, z poslania, ktoré mu on zveril pre našu spásu. Preto Ježiš Petrovi odpovedá: „Choď mi z cesty, satan! Na pohoršenie si mi, lebo nemáš zmysel pre Božie veci, len pre ľudské!“ (v. 23).

Len pred malou chvíľou Ježiš Petra chválil, sľúbil mu, že bude základom jeho Cirkvi; o desať minút neskôr ho nazýva „satan“. Ako to chápať? Stáva sa to všetkým nám! Vo chvíľach zbožnosti, zápalu, dobrej vôle, blízkosti pri ostatných, sa pozeráme na Ježiša a kráčame vpred; ale v momentoch, keď stretávame kríž, utekáme. Diabol, satan – ako hovorí Ježiš Petrovi – nás pokúša. Je to práve zlý duch, je to práve diabol, ktorý nás vzďaľuje od kríža, od Ježišovho kríža.

Potom sa Ježiš obráti na všetkých a dodá: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma“ (v. 24). Týmto spôsobom naznačuje cestu pravého učeníka, poukazujúc na dva postoje. Prvým je „zaprieť seba samého“, čo neznamená povrchnú zmenu, ale obrátenie, úplnú premenu zmýšľania a hodnôt. Druhým postojom je vziať svoj kríž. Nejde iba o trpezlivé znášanie každodenných útrap, ale aj o nesenie s vierou a zodpovednosťou tej časti námah a utrpenia, ktoré so sebou prináša zápas proti zlu. Život kresťanov je neustály zápas. Biblia hovorí, že život veriaceho je boj: bojovať proti zlému duchu, bojovať proti Zlu.

Týmto spôsobom sa úsilie „vziať kríž“ stáva účasťou na Kristovej spáse sveta. Mysliac na to, snažme sa, aby ten kríž, čo máme doma na stene, alebo ten krížik, ktorý nosíme na krku, bol znakom našej túžby zjednotenia sa s Kristom v láskavej službe bratom, najmä tým najmenším a najzraniteľnejším. Kríž je svätým znakom Božej lásky, je znakom Ježišovej Obety, a nemožno ho zredukovať na predmet poverčivosti alebo šperk.

Zakaždým, keď sa pozrieme na obraz ukrižovaného Krista, myslime na to, že on, ako pravý Služobník Pána, uskutočnil svoje poslanie vydaním života a vyliatím svojej krvi na odpustenie hriechov. A nenechajme sa strhnúť na druhú stranu pri pokúšaní zo strany Zlého. Lebo ak chceme byť Ježišovými učeníkmi, sme povolaní ho napodobňovať, bez výhrad vydávať svoj život z lásky k Bohu a blížnemu.

Panna Mária, zjednotená so svojím Synom až po Kalváriu, nech nám pomáha necúvať pred skúškami a utrpením, ktoré vydávanie svedectva o Evanjeliu so sebou prináša pre každého z nás.

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV mk, jb, ml; pz ) 20200831036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]