[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 24. 10. 2020   Meniny má Kvetoslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pakistan: 14-ročná katolíčka Maira sa dovoláva spravodlivosti po brutálnom násilí
P:3, 29. 08. 2020 12:10, ZAHPakistan 29. augusta (RV) Z Pakistanu prichádzajú smutné správy o prípadoch núteného manželstva neplnoletých dievčat, ktoré sú unášané, znásilňované, nútené ku konverzii na islam a k manželstvu s násilníkmi. V posledných mesiacoch pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi upozornila na dramatický príbeh 14-ročného katolíckeho dievčaťa Mairy Shahbazovej, ktorej sa podarilo uniknúť z domu svojho násilníka a momentálne je i so svojou rodinou na úteku, pričom sa dovoláva spravodlivosti.

Maira Shahbaz pochádza z kresťanskej rodiny patriacej medzi tie najchudobnejšie z mesta Madina Town ležiaceho v regióne Pandžáb. Žila spolu s matkou a troma súrodencami, keďže otec rodinu opustil. Zdrojom ich živobytia boli upratovacie práce.

K únosu Mairy došlo 28. apríla. Ozbrojený násilník i so svojimi komplicmi ju strieľajúc prepadli v jej bydlisku a autom ju odviezli do mesta Faisalabad. Únoscom i jej údajným manželom je moslim Mohamad Nakash, ženatý muž s dvoma deťmi, pracujúci ako holič. Po únose Mairu znásilnil a nútil i k prostitúcii. Okrem toho svoje brutálne činy nahral na video a pod hrozbou jeho zverejnenia na internete ju prinútil podpísať prázdne papiere.
Súd Lahoru, hlavného mesta regiónu, 6. augusta rozhodol o legitímnosti manželstva Mairy s jej únoscom, pretože sa údajne dobrovoľne obrátila na islam. Rozhodnutie padlo i napriek tomu, že násilník dokázateľne sfalšoval jej rodný list a zmenil jej vek na 19 rokov. Dievča malo pritom v čase únosu len 13 rokov. Platnosť manželstva pritom spochybnil i samotný moslimský náboženský predstaviteľ, ktorý predtým manželstvo certifikoval. Maira sa podľa svojich slov nikdy nevzdala svojej katolíckej viery. ACN priniesla jej výpoveď pred políciou:

„Ocitla som sa na neznámom mieste, kde ma obžalovaný prinútil vypiť pohár džúsu obsahujúci alkohol. V tom momente som bola omámená a obžalovaný ma znásilnil a zároveň ma ako nahú filmoval. Keď som precitla, začala som kričať a žiadať ich, aby ma prepustili. Vyhrážali sa mi, že zabijú celú moju rodinu. Zároveň mi ukázali video, v ktorom som bola nahá i fotky, ktoré urobili v priebehu mojich znásilnení. Nakash ma znásilnil opakovane a násilne.“

Aktivista v oblasti ľudských práv Lala Robin Daniel, ktorý sleduje prípad Mairy uvádza, že dievča je traumatizované a momentálne je i so svojou rodinou nútená sústavne meniť bydlisko, aby ju násilníci nenašli. „Chceli by sme ju priviesť k lekárovi, no bojíme sa, že bude odhalená násilníkmi“, uvádza aktivista. Mairina rodina prostredníctvom advokáta požiadala o zaistenie Nakasha i o anuláciu údajného manželstva, ako aj o to, aby súd uznal, že na nej boli vykonané násilné činy.

Mairin príbeh je podobný osudu ďalších 2000 dievčat, ktoré v Pakistane každoročne trpia rovnaké násilie. Známy je aj prípad Humy Younusovej, ktorá sa zatiaľ rovnako nevie dovolať spravodlivosti.

Riaditeľ talianskej sekcie ACN Alessandro Monteduro v tejto súvislosti uvádza: „Na odblokovanie tejto situácie a skoncovanie s rozličnými formami prenasledovania je treba dôjsť k exemplárnemu výroku Najvyššieho súdu - aby sa dosiahlo definitívne víťazstvo pre všetky obete, ako sa to napríklad stalo v minulosti ohľadom zneužívaní spojených so zákonom o blasfémii.“

(Zdroj: ACN, Avvenire)( TK KBS, RV zk; pz ) 20200829002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]