[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 23. 10. 2020   Meniny má Alojzia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patriarcha Bartolomej vyjadril bolesť nad premenou Chrámu v Chóre na mešitu
P:3, 26. 08. 2020 14:44, ZAHCyzicus 26. augusta (RV) Ekumenický patriarcha Bartolomej I. vyjadril bolesť nad premenou ďalšieho kresťanského byzantského skvostu v Istanbule, chrámu Svätého Spasiteľa v Chóre, na mešitu. Dekrét o premene chrámu podpísal v piatok 21. augusta turecký prezident Tayyip Erdogan.

Ekumenický patriarcha slávil v nedeľu Božskú liturgiu zo slávnosti Usnutia Panny Márie v historickom kláštore Panagia Faneromeni v Cyzicuse. Na konci homílie po prvýkrát komentoval nedávne premeny Hagie Sofie a Chrámu v Chóre na mešity a poukázal na jedinečnosť a vzácnosť tamojších mozaík a ikon:

„Boli sme ranení premenou Baziliky Svätej Sofie a Chrámu v Chóre na mešity“. „Tieto dva jedinečné monumenty Konštantínopolu boli postavené ako kresťanské chrámy. Vyjadrujú univerzálneho ducha našej viery, rovnako ako aj lásku a nádej vo večnosť. Jedinečné mozaiky a ikony sú potravou duše a úžasným pohľadom pre oči, ako hovoril grécky spisovateľa a maliar Fotis Kontoglou. Sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva. Modlíme sa k Bohu lásky, spravodlivosti a pokoja, aby osvietil mysle a srdcia zodpovedných osôb“.

Mozaiky a fresky chrámu v Chóre sú vrcholným prejavom byzantského umenia
Chrám Svätého Spasiteľa v Chóre je považovaný za jeden z najdôležitejších príkladov zachovanej byzantskej sakrálnej architektúry. Jeho budova bola súčasťou kláštora postaveného v roku 534 a dnes je súčasťou historických oblastí Istanbulu, ktoré sú na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Postavený bol ako kresťanský chrám v západnej časti dnešného Istanbulu nazývanej Edirnekapı.

Po dobytí Osmanskou ríšou bol chrám v roku 1511 premenený na mešitu. Keďže islam odmieta zobrazovanie ľudských postáv, mozaiky a fresky boli zakryté vápnom, nie však zničené. V roku 1948 sa začal program reštaurovania budovy so snahou o záchranu mozaík a fresiek, ktoré sú považované za vrcholné prejavy byzantského umenia. Niekoľko rokov bol chrám uzavretý bez praktizovania kultu a v roku 1958 ho premenili na múzeum.

Dekrétom prezidenta Erdogana 21. augusta 2020 bolo potvrdené rozhodnutie Štátnej rady z 19. novembra 2019, ktoré anulovalo jeho status múzea. Takto bude budova znovuotvorená pre praktizovanie islamského kultu, pri ktorom budú kresťanské mozaiky zakryté.( TK KBS, RV zk; pz ) 20200826018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]