[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec zaslal list do svätyne sv. Rajmunda Nonnata v Argentíne
P:3, 21. 08. 2020 19:29, ZAH

Vatikán 21. augusta (RV) „Spomínam si na dni osláv, na stretnutia a požehnania matiek, detí, i párov, ktoré si vyprosovali dieťa... skutočný hymnus na prichádzajúci život.“ Týmito slovami spomína pápež František na svoje biskupské návštevy komunity v argentínskom Buenos Aires, ktorej správcovi, otcovi Rubénovi Cerciovi, napísal osobitný list pri príležitosti sviatku patróna farnosti, ktorým je sv. Rajmund Nonnatus.

„Ešte aj dnes, keď ma pri audienciách nejaký pár poprosí o požehnanie, aby prišlo dieťatko, poviem im, aby sa modlili k sv. Rajmundovi Nonnatovi“, píše v liste pre argentínsku komunitu Svätý Otec a dodáva: „a ak sú to Argentínčania, radím im, aby sa zastavili v sanktuáriu na ulici Via Cervantes“.

List napísaný vlastnou rukou a datovaný 6. augusta zaslal pápež František do Argentíny k liturgickej spomienke svätca, ktorá sa slávi 31. augusta. Od soboty 22. augusta sa v komunite v Buenos Aires koná novéna. Tento rok ju sprevádza motto „Spolu so sv. Rajmundom objímeme nádej“.

Hlavnej odpustovej slávnosti bude predsedať arcibiskup Buenos Aires, kardinálsky prímas Mario Poli. V tejto súvislosti pápež veriacim uvedenej komunity želá, aby to to bolo „krásnou oslavou“ napriek obmedzeniam pre COVID-19: „Som si istý, že milosť, pokoj, zdravie a plodnosť budú hojné“.

Pripomeňme, že španielsky rehoľník sv. Rajmund Nonnatus žil približne v rokoch 1200-1240. Jeho pomenovanie Nonnatus (Nenarodený) vychádza z okolností, za akých prišiel na svet. Rajmund sa totiž narodil cisárskym rezom, keď bola jeho matka už mŕtva. Sv. Rajmund Nonnatus je patrónom žien v požehnanom stave a tiež šestonedieľok, ako aj pôrodných asistentiek a pestúnok. Rovnako je považovaný za patróna detí i za patróna nespravodlivo obžalovaných. Dôvod tohto posledného patronátu nám prezradí jeho hrdinský životný osud.

Obdivuhodný príbeh sv. Rajmunda

Ako čítame v životopise z pera jeho menovca pátra Rajmunda Ondruša SJ v knihe Blízki Bohu i ľuďom z vydavateľstva Dobrá kniha, sv. Rajmund (špan. Ramón) Nonnatus pochádzal z obce Portell pri Barcelone v severovýchodnom Španielsku. Latinské prímenie Nonnatus znamená nenarodený. Dostal ho preto, lebo jeho matka zomrela prv, ako sa mohol narodiť. Pri umývaní mŕtvej matky prítomné ženy zbadali, že dieťa sa v nej hýbe. Ak ho chceli zachrániť, nebolo veľa času na rozmýšľanie. Situáciu vyriešil brat mŕtvej ženy, keď mečom rozrezal jej telo a tak pomohol priviesť dieťa na svet. Bol to chlapec. Dali mu meno Rajmund. Tento nezvyčajný „cisársky rez“ sa uskutočnil niekedy v r. 1200.

Chlapec všetko šťastlivo prežil a normálne sa vyvíjal. Keďže sa dobre učil, otec mu umožnil štúdiá. Nepáčilo sa mu však, že sa syn chce stať kňazom, a robil mu ťažkosti. Napokon sa Rajmundovi v r. 1224 podarilo vstúpiť do rehole mercedárov, ktorú krátko predtým založil sv. Peter Nolasco. Hlavným cieľom rehole bolo vykupovanie otrokov z moslimského zajatia. Rajmund sa horlivo venoval tejto nebezpečnej úlohe. Najprv vykupoval kresťanských otrokov na španielskom území obsadenom Maurmi. Po istom čase odcestoval do Ríma, aby tam vybavil niektoré vážne záležitosti rehole.

Keď sa vrátil z Ríma, odobral sa do Alžírska, aby tam vykupoval zajatých kresťanov z otroctva. Tak ho zaujal osud týchto nešťastníkov, že keď už nemal peniaze, sám sa dal do otroctva namiesto zajatca, ktorému takto umožnil slobodu.

Rajmund nielen trpezlivo znášal otrocký život, ale usiloval sa plniť si aj kňazské povinnosti. Keď sa čo len trochu dalo, ohlasoval evanjelium, a to nielen zajatým kresťanom, lež aj moslimom a židom. To rozhnevalo mohamedánske vrchnosti. Horlivému kňazovi dali žeravým klinom preraziť obidve pery, na ktoré mu potom zavesili zámok, aby nemohol hovoriť. Zámok otvárali iba zriedka, keď mal požiť trochu biednej potravy. Rajmund hrdinsky znášal neľudské týranie. A jeho príklad pôsobil ešte viac ako predtým jeho slová.

Asi po ôsmich mesiacoch sa podarilo spolubratom vykúpiť Rajmunda z bolestného otroctva. Keď sa pápež Gregor IX. (bol pápežom v r. 1227-1241) dozvedel o jeho hrdinstve, vymenoval ho r. 1239 za kardinála. Okrem toho ho požiadal, aby prišiel do Ríma, kde by bol pápežským poradcom. Rajmund sa vydal na cestu, ale neprišiel do cieľa. Už v mestečku Cardone neďaleko Barcelony ho prepadla silná horúčka, ktorej podľahol 31. augusta 1240. Pochovali ho v miestnom kostolíku sv. Mikuláša. Ten čoskoro premenili na veľkú svätyňu z úcty k svätému rehoľníkovi, ktorý konal divy za života i po smrti.

V r. 1657 pápež Alexander VII. dal zaradiť Rajmunda Nonnata do Rímskeho martyrológia a pápež Inocent XI. rozšíril r. 1681 jeho sviatok na celú Cirkev.

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200821018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]