[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 10. 2020   Meniny má Vendelín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maltézski dobrovoľníci slúžili aj Mariánskej púte na Kalvárii v Nitre
P:3, 20. 08. 2020 18:05, ZAHNitra 20. augusta (TK KBS) Dobrovoľníci Maltézskej pomoci Slovensko pôsobiaci v Nitre sa v dňoch 15.-16. augusta 2020 zúčastnili na nitrianskej Kalvárii na tradičnej výročnej Mariánskej púti, ale nie ako pútnici, ale v aktívnej službe. Púť bola totiž viditeľne poznačená hygienickými opatreniami proti šíreniu koronavírusovej infekcie a organizátori museli zabezpečiť uzavretý sektor na sedenie pre tisíc pútnikov, dezinfekciu rúk, kontrolu rúšok na tvárach účastníkov a úpravy v programe.

Bol tak zvýšený aj počet svätých omší, čo pre maltézskych dobrovoľníkov znamenalo celodennú prítomnosť v areáli nitrianskej Kalvárie a plnenie úloh spojených s dezinfikovaním pútnikov pri vstupoch do uzavretého sektoru, počas rozdávania svätého prijímania, či pri poskytovaní hygienických rúšok pre tých, čo ich nemali so sebou. Dobrovoľníci v spolupráci so zdravotníkmi SČK mali k dispozícii aj svoj zdravotný stánok, kde boli pripravení poskytnúť aj prvú pomoc, ak by to bolo potrebné.

Štrnásť mužov a žien v uniformách dobrovoľníkov Maltézskej pomoci tak službou pútnikom predstavilo jednu z činností, ktorou Maltézsky rád a jeho výkonné charitatívne organizácie po celom svete napĺňajú poslanie rádu, ktorým je obrana viery a služba chudobným, chorým a trpiacim, a to je zdravotná služba pri hromadných náboženských podujatiach, v tomto období s pridanou povinnosťou zabezpečenia aj hygienických opatrení proti šíreniu koronavírusovej infekcii.

Táto služba dobrovoľníkov Maltézskej pomoci Slovensko pôsobiacich v nitrianskom centre, bola prejavom už niekoľkoročnej spolupráce a vzájomných dobrých vzťahov s mestom Nitra, Nitrianskym biskupstvom, či Spoločnosťou Božieho Slova spravujúcou pútnický chrám Nanebovzatia Panny Márie a areál nitrianskej Kalvárie, ktoré v Maltézskej pomoci našli aktívneho partnera pre spoluprácu. Presvedčiť sa o tom mohol aj prezident Maltézskej pomoci Slovensko Július Brichta, ktorí navštívil a podporil dobrovoľníkov z Nitry počas ich aktívnej služby, ale aj množstvo pútnikov prítomných počas oboch dní na nitrianskej Kalvárii.

Centrum Maltézskej pomoci Slovensko v Nitre v tomto roku po uvoľnení bezpečnostných opatrení súvisiacich s koronavírovou pandémiou v letných mesiacoch v Nitre absolvovalo službu aj pri pútiach na sviatok sv. Cyrila a Metoda, sv. Svorada, diakonskej a kňazskej vysviacke, či celomestskej slávnosti Božieho Tela. Popritom nezabúdajú ani na službu pre Hospic u Bernadetky, kde sa starajú o vonkajší areál a zabezpečujú služby na recepcii, či pri sprevádzaní hospitalizovaných klientov a každú nedeľu zabezpečujú aj výdaj teplého jedla pre bezdomovcov v Azylovom centre sv. Rafaela. A snáď sa budú môcť s Nitrančanmi stretnúť aj pri stánku vo Vianočnom mestečku počas Adventu pri už tradičnom charitatívnom maltézskom punči pre Hospic u Bernadetky.

Možno aj táto viditeľná aktivita osloví nových záujemcov o dobrovoľníctvo pod zástavou Maltézskeho rádu, ktorí majú dvere jeho výkonnej organizácie Maltézska pomoc Slovensko aj v Nitre stále otvorené, informoval Tibor Ujlacký.( TK KBS, tu; ml ) 20200820018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]