[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 24. 10. 2020   Meniny má Kvetoslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Justitia et Pax Europa: Do "mostu modlitby" sa zapojila celá Európa 
P:3, 19. 08. 2020 12:45, DOMBratislava 19. augusta (TK KBS) K modlitbe "Otče Náš", ku ktorej v utorok vyzval Výkonný výbor Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa), sa pridala celá Európa. "Tento "most modlitby" za pravdu, spravodlivosť a pokoj pre Bielorusko zjednotil kresťanov od Kodane v Dánsku až po Nikóziu na Cypre," hovorí pre TK KBS Slovák Marek Mišák, jeden zo siedmych signátorov výzvy a člen výkonného výboru Justitia et Pax Europa, s ktorým prinášame rozhovor. 

- Aké ste dostali reakcie na vašu modlitbovú výzvu za bieloruský ľud? 

"Do modlitbovej iniciatívy „Otče náš za Bieloruský ľud" sa zapojilo vyše 30 národných komisií pre spravodlivosť a pokoj, ktoré Justitia et Pax Europa združuje. Tento "most modlitby" za pravdu, spravodlivosť a pokoj pre Bielorusko zjednotil kresťanov od Kodane v Dánsku až po Nikóziu na Cypre. Ozvali sa nám aj viacerí europoslanci ako i kresťanské hnutia, ktoré sa do iniciatívy tiež zapojili." 

- Ako to bolo na Slovensku? 

"Tak ako i v iných európskych krajinách, aj na Slovensku túto modlitbu podporili aj iné kresťanské cirkvi a náboženské spoločenstvá. U nás iniciatívu šírila slovenská Rada Iustitia et pax s podporou Fóra kresťanských inštitúcií a nadácie CitizenGo. Ceníme si tiež podporné stanovisko Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku."  

- Získal si vás nejaká osobitná reakcia? 

"Veľmi nás dojala reakcia od istého kňaza v Bielorusku, ktorý vyjadril svoju vďačnosť za tento prejav solidarity a jednoty v modlitbe, ktorá je pre bieloruských veriacich veľkou oporou v týchto neľahkých časoch."           

- Prečo ste sa rozhodli pre túto osobitnú formu modlitby? 

"Myšlienka zorganizovať modlitbovú iniciatívu vznikla po výzvach od bieloruských katolíckych biskupov k modlitbám za pokoj a spravodlivosť v ich krajine. K zjednoteniu sa v modlitbe za bieloruský ľud pozval aj pápež František, ktorý po nedelňajšej modlitbe Anjel Pána zveril Bielorusko pod ochranu Panny Márie, Kráľovnej pokoja. Povzbudení slovami Pána „kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi", veríme v silu modlitby."

- Prečo modlitba "Otče Náš" a čo plánujete ďalšie?

"Modlitbu „Otče náš" sme zvolili preto, lebo je spoločná všetkým kresťanom a pre 18.00 hodinu sme sa rozhodli z dôvodu, že sa práve v tento čas vo viacerých farnostiach slúžia sväté omše a spoločenstvá sa schádzajú k modlitbám. Modlitbová iniciatíva za Bielorusko bola sprevádzaná vyhlásením Výkonného výboru Justitia et Pax Europa, v ktorom sme ostro odsúdili násilie páchané na demonštrantoch a vyzvali bieloruské štátne orgány k dodržiavaniu ľudských práv a demokratických princípov. Spolu s bieloruskou Cirkvou zverujeme budúcnosť Bieloruska Bohu a vyzývame k hľadaniu pravdy a spravodlivosti cestou pokojného dialógu. Situáciu v Bielorusku budeme aj naďalej pozorne sledovať v dialógu s miestnou Cirkvou ako i s inštitúciami Európskej únie."     

- - - - - - 

„Pozývame všetkých kresťanov, aby sa spojili v modlitbe Otčenáš za bieloruský ľud v utorok 18. augusta o 18. hodine, aby prevládla pravda, spravodlivosť a pokoj.“ To bola výzva Výkonného výboru pre spravodlivosť a pokoj v Európe Justitia et Pax zoči-voči porušovaniu ľudských práv a slobôd a kruto potláčaným protestom v Bielorusku. Státisíce ľudí v krajine vyšli do ulíc po prezidentských voľbách z 9. augusta, kedy bol za hlavu krajiny už po šiestykrát znovuzvolený Alexander Lukašenko. Strety s bezpečnostnými jednotkami si vyžiadali mŕtvych, zranených i početné zatknutia. Európsky výkonný výbor Justitia et Pax, na ktorého čele je ako predseda Mons. Noel Treanor, biskup severoírskej diecézy Down and Connor, publikoval svoje vyhlásenie v nedeľu 16. augusta. Medzi siedmimi signatármi je aj člen výkonného výboru Marek Mišák zo Slovenska.( TK KBS, jpe, mmi; ml ) 20200819029   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]