[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 24. 10. 2020   Meniny má Kvetoslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bernard Bober konsekroval obnovený kostol v Terni
P:3, 19. 08. 2020 11:00, DOMTerňa 19. augusta (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober konsekroval v nedeľu obnovený farský kostol svätej  Kataríny Alexandrijskej v Terni.

V úvode ho privítal kurátor Jozef Gurega, ktorý pripomenul krátku históriu obnovy. Tá sa začala ešte v roku 2008, kedy sa urobila oprava vonkajšej fasády kostola a vymenili vonkajšie i interiérove dvere. Keď prišiel do farnosti nový farár Imrich Revák, ten, podľa slov kurátora Jozefa Gurega, s nesmiernou iniciatívou  rekonštruoval farskú budovu, nádvorie a nasledovala nová sakristia s miestnosťou pre matky s deťmi. V poslednej etape v interiéri kostola rekonštruovali  elektrické rozvody, inštalovali podlahové kúrenie, vo svätyni osadili nový pevný oltár a kostol vymaľovali.

Nasledovalo požehnanie vody s ktorou arcibiskup pokropil nový oltár, steny kostola a celé  zhromaždenie. Počas samotnej  konsekrácie arcibiskup pomazal krizmou oltárnu menzu a štyri konsekračné kríže na stenách kostola, incenzoval oltár a kostol. Po prikrytí oltára oltárnou plachtou je  záverečným obradom osvetlenie oltára a kostola, ktorý nám pripomína , že Kristus je Svetlo sveta.

V homílii arcibiskup Bober poukázal na Krista ako na srdce Cirkvi , kde my sme Jeho rodinou a On má byť vo mne. „Máme misijné poslanie, ísť do sveta a vo svete odovzdávať radosť z našej viery. Modlím sa za vás a za váš príspevok viery, ktorý ste tomuto svetu ukázali aj v podobe tohto obnoveného chrámu. Nech vám svätá Katarína pomáha aj naďalej a Panna Mária nech na vás dáva pozor , aby ste vytrvalí na ceste za Kristom. Chcem osobitne vyzdvihnúť Vašu obetavosť a štedrosť a ďakujem Vám  za vašu angažovanosť.“

Na záver poďakoval farár Imrich Revák, „v prvom rade sme vďační Pánu Bohu za dnešnú slávnosť posviacky farského kostola svätej Kataríny Alexandrijskej , ďakujem otcovi arcibiskupovi že si si našiel čas a prišiel nám posvätiť kostol. Svoju vďačnosť chcem vyjadriť môjmu kaplánovi Petrovi, ktorý mi veľmi pomáhal a priložil svoje ruky k tomuto dielu. Dnes je naplnené moje srdce radosťou a vďačnosťou i bývalému duchovnému otcovi , kanonikovi Imrichovi Andrejkovi za jeho  štedrý finančný milodar na tento nový kamenný obetný .“ Na na koniec spomenul všetkých , ktorí spolupracovali na samotnej  realizácii pri obnove kostola.

-
Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke; ml ) 20200819023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]