[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 24. 10. 2020   Meniny má Kvetoslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vazulovej veži na Nitrianskom hrade vznikla pojazdná knižnica
P:3, 19. 08. 2020 10:45, DOMNitra 19. augusta (TK KBS) Nadácia Nitrianskeho samosprávneho kraja POMOC v spolupráci  s OZ Inšpirujme svet a Nitrianskym biskupstvom 18. augusta 2020 oficiálne sprístupnila nezvyčajnú “Pojazdnú knižnicu” v priestoroch kaviarne Vazulka na Nitrianskom hrade. Akt sprístupnenia knižnice sa uskutočnil za účasti nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka, zástupcov Nadácie POMOC, ktorými sú podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Igor Éder a poslanec zastupiteľstva Marcel Filaga, ale aj riaditeľky Diecézneho múzea Veroniky Pleštinskej a prítomnej verejnosti.

Igor Éder a Marcel Filaga vo svojich príhovoroch priblížili prítomným význam a úlohy Nadácie POMOC, ktorú zriadil Nitriansky samosprávny kraj za účelom pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú, ako aj so zámerom a zmyslom jedného z projektov, ktorým je „Pojazdná knižnica“. Obaja predstavitelia nadácie vyjadriť vďaku Nitrianskemu biskupstvu za ústretovosť a ochotu k spolupráci pri umiestnení Pojazdnej knižnice v areáli Nitrianskeho hradu,  či podpore a spolupráci pri iných charitatívnych podujatiach.

Biskup Judák preto v závere aktu sprístupnenia knižnice ocenil iniciatívu organizátorov projektu, vyzdvihol význam tlačenej knihy ako priateľa človeka aj v dnešnej modernej dobe a vyjadril podporu ich snaženiu v tejto oblasti, ale aj v iných, na ktorých je v záujme pomoci človeku aj Nitrianske biskupstvo, ako súčasť Nadácie POMOC ochotné participovať.

Hlavným cieľom tohto projektu bolo vytvoriť verejne prístupnú pojazdnú  knižnicu z kníh, ktoré inšpirujú a sú vhodným pozitívnym príkladom pre ľudí.  Mnohí si dnes nemôžu dovoliť z finančných dôvodov nové knihy, a tak vznikla myšlienka pojazdnej knižnice s motivačnou, duchovnou a náučnou literatúrou. Knižnica je umiestňovaná na verejných miestach, v školách, kaviarňach, nemocniciach, reštauráciách, mestských a obecných úradoch, či verejných knižniciach. Ponúka čitateľom knihy plné praktických rád, či inšpiratívnych príbehov úspešných ľudí, ktoré môžu motivovať a pomôcť mladým ľuďom, či ľuďom prechádzajúcim ťažkým životným obdobím, či ľuďom zo sociálne znevýhodneného prostredia zlepšiť kvalitu života.

Myšlienku knižnice sa Nadácia POMOC snaží zvýrazniť aj so stretnutím s úspešnými ľuďmi z Nitrianskeho regiónu, medzi ktorých v tomto prípade patrí aj biskup Viliam Judák.

Knižnica obsahuje aj tituly z oblasti duchovnej, či náučnej literatúry, ktorých autorom, či spoluautorom  je aj on sám a knižnici preto osobne podaroval aj niekoľko z týchto publikácií. Nachádza sa tak v nej dnes už vyše stovka kníh, vďaka čomu si aj návštevníci Nitrianskeho hradu a Kaviarne Vazulka môžu pri šálke kávy a sladkých dobrotách vo veži vziať do ruky aj zaujímavú knihu, a stráviť príjemné chvíle príjemným oddychom a čítaním v historickej atmosfére hradných múrov.

Knižnica je bezplatne k dispozícii návštevníkom hradu a kaviarne od 18. augusta do 18. septembra 2020 denne od 10.00 do 22, 00 hod. Po skončení tohto obdobia poputuje do ďalšieho mesta v rámci Nitrianskeho regiónu, aby ponúkla zdroj inšpirácie a múdrosti do života aj ďalším záujemcom.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20200819022   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]